Начало » Прогнози за рецесия: Защо икономическите индикатори често не отговарят на изискванията

Прогнози за рецесия: Защо икономическите индикатори често не отговарят на изискванията

29.08.2024 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Прогнози за рецесия: Защо икономическите индикатори често не отговарят на изискванията

Прогнозирането на рецесиите се оказва предизвикателство, като напоследък няколко показателя подсказват спад, който не се е реализирал.

През 2022 г. водещият икономически индекс на Conference Board и обърнатата крива на доходността сигнализираха за рецесия, а общоприетото схващане за две последователни тримесечия на отрицателен БВП бе изпълнено. Неотдавна правилото на Сахм, което следи внезапното нарастване на безработицата, също отправи предупреждение в началото на август. Въпреки тези сигнали много икономисти твърдят, че в момента САЩ не се намират в рецесия.

Според създателите на тези показатели пандемията е затруднила още повече точните прогнози. Кембъл Харви, който разработи модела на обърнатата крива на доходността, призна, че нито един индикатор не може да бъде съвършен поради сложността на икономиката. Националното бюро за икономически проучвания (NBER) определя рецесията като сериозен, широко разпространен спад в икономическата активност, продължаващ повече от няколко месеца, но често се случва да се обяви една рецесия дълго след нейното начало.

Тази несигурност подхранва интереса към прогнозирането на бъдещи рецесии. Макар че точните прогнози могат да бъдат ценни за инвеститорите и политиците, те по своята същност са несъвършени. Например правилото за безработицата на Клаудия Сахм, което напоследък предизвиква безпокойство, може да е несъвършено поради невъзможността да отчете напълно промените в работната сила, като например увеличаването на имиграцията.

Дори исторически надеждната обърната крива на доходността показва признаци на потенциална рецесия от ноември 2022 г. насам, но очакваният спад все още не е настъпил. Харви предполага, че точността на индикатора може да е подтикнала към превантивни действия, които биха могли да предотвратят прогнозираната рецесия, подчертавайки недостатъците на индикатора.

Като цяло непредсказуемият характер на икономическите показатели подчертават техните несъвършенства. Както отбеляза икономистът Стивън Пърлщайн, традиционните данни често пропускат основни проблеми, като например финансови балони. Джейсън Фърман от Харвард сравни прогнозирането на рецесиите с хвърляне на зарове: Въпреки че можем да разберем вероятностите, не можем да предвидим резултатите с точност.

По същество, макар че индикаторите за рецесия могат да предоставят ценни сведения, те не са безотказни и често не успяват да предвидят икономическите промени с абсолютна прецизност.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Икономическата обстановка в САЩ се влошава – експерти с предупреждение за дълга

Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.

24.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уолстрийт обмисля съвместна стабилна монета с напредъка на регулациите в САЩ

Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.

23.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Инфлацията в Япония достигна 3.5% – eто защо

Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.

23.05.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Институционалните инвеститори се оттеглят от американските акции – ето защо

Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.

23.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.