Американската агенция за енергийна информация (EIA) прогнозира стабилен пазар на суров петрол през 2024-25 г., обяснявайки това със съкращенията на ОПЕК и повишеното геополитическо напрежение в Близкия изток.
Оценките на EIA сочат, че средногодишните цени на суровия петрол за 2024-25 г. ще отразяват тези от 2023 г., като се подчертава глобалният баланс между предлагането и търсенето на петрол през този период.
Последните прогнози сочат покачване на цените на суровия петрол от $78 за барел през декември 2023 г. до $85 за барел към март 2024 г. Този скок е свързан със съкращаването на производството от ОПЕК+, което ще доведе до намаляване на световните запаси с 810,000 барела на ден през първото тримесечие на 2024 г.
На 8 януари настъпи значителен спад на цените на петрола от 3% поради намаляване на цените от страна на Саудитска Арабия и увеличаването на добива на ОПЕК, което противодейства на опасенията за прекъсване на доставките поради ескалиращото напрежение в Близкия изток.
На срещата на ОПЕК+ на 30 ноември беше договорено доброволно намаляване на добива с 2.2 милиона барела дневно, което ще продължи до март 2024 г. Тези съкращения допълват по-ранните намаления, като EIA очаква през 2024 г. ОПЕК+ да произвежда под обявените цели.
Суровият петрол тип Брент отбеляза спад от 3.4% до $76,12 за барел, а американският петрол тип West Texas Intermediate“(WTI) спадна с 4.1% до $70.77 за барел, като и в двата случая влияние оказаха действията на Саудитска Арабия.
През първата седмица на 2024 г. и двата договора нараснаха с над 2%, което се дължеше на засиленото напрежение в Близкия изток, по-конкретно на подкрепяните от Иран хути атаки срещу кораби в Червено море.
Саудитска Арабия реагира на повишеното предлагане и конкуренцията, като понижи официалната продажна цена на суровия петрол Arab Light за Азия през февруари до най-ниското си ниво от 27 месеца насам.
EIA прогнозира спад на производството на суров петрол в ОПЕК+ от 37.1 милиона барела дневно през 2023 г. до 36.4 милиона през 2024 г., последван от увеличение до приблизително 37.2 милиона барела дневно.
Производството извън ОПЕК+ се очаква да достигне средно 53.0 милиона барела на ден през 2024 г. и 53.9 милиона барела на ден през 2025 г., главно поради нарастване на производството в САЩ с 0.4 милиона барела на ден и през двете години.
Израел прави стъпки в крипто сектора, като регулаторът на ценни книжа одобри шест взаимни фонда за Биткойн, управлявани от компании като Migdal Capital Markets и Phoenix Investment.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.