Capital Economics прогнозира, че балонът на фондовия пазар, управляван от изкуствен интелект, ще се срине през 2026 г., което ще доведе до значителни пазарни сътресения.
Фирмата за проучвания предвижда рязък ръст на S&P 500, който потенциално може да достигне 6500 пункта до 2025 г., подхранван главно от ентусиазма на инвеститорите по отношение на акциите, свързани с изкуствения интелект и технологиите. От 2026 г. обаче се очаква пазарните печалби да се разпаднат поради повишаването на лихвените проценти и инфлацията, което ще окаже натиск за намаляване на оценките на акциите.
Диана Йованел и Джеймс Райли от Capital Economics очакват предстоящо предизвикателно десетилетие за акциите, като предвиждат намалена възвръщаемост в сравнение с предходното десетилетие. Те обясняват тази неблагоприятна перспектива с прогнозирания тласък на икономическия растеж, предизвикан от въвеждането на изкуствения интелект, което ще доведе до по-високи от очакваното инфлация и лихвени проценти, които са в ущърб на цените на акциите.
Икономистите правят паралели между това очаквано спукване на балона и исторически пазарни събития, като дотком балона от края на 90-те години и Голямата катастрофа от 1929 г. Те предполагат, че спукването на балона на фондовия пазар ще постави началото на десетилетие, в което облигациите ще бъдат предпочитани пред акциите.
Capital Economics прогнозира скромна годишна възвръщаемост от 4.3% за американските акции и 4.5% за американските държавни ценни книжа от сега до края на 2033 г., което е значително по-ниско от средните исторически стойности. Тази прогноза рязко контрастира с високата средногодишна възвръщаемост от 13.1%, постигната от американските акции през последното десетилетие.
Макар да отчитат трудностите при определянето на времето на пазарните върхове и потенциалните продължителни последици от спукването на балона, анализаторите подчертават несигурността, свързана с продължителността и въздействието на отпушването на балона.
Circle, компанията зад популярната стабилна монета USDC, разширява глобалното си присъствие след получаване на важен регулаторен лиценз в Обединените арабски емирства.
Coinbase навлиза по-дълбоко в света на блокчейна и изкуствения интелект с нов 16-седмичен стартъп инкубатор, създаден в сътрудничество с Founders Factory, Animoca Brands и Fabric Ventures.
Токенизираният златен продукт на Tether, XAUT, официално потвърди резервите си, разкривайки покритие от над 246,500 унции злато — повече от 7.7 тона.
Бившият шеф на Binance, Чанпен Джао наскоро стана причина за спекулации в крипто общността.