Аԁвокатът на XRP Джон Дийтън, който си осигури номинацията на републиканците за сенаторското място в Масачузетс, ще се изправи срещу сенатора демократ Елизабет Уорън в дългоочакван дебат на 15 октомври 2024 г.
Това събитие е първият пряк сблъсък между двамата кандидати, на който те ще обсъдят финансовото регулиране, криптовалутите и икономическата роля на правителството.
Дийтън потвърди дебата чрез платформата X, подчертавайки че се застъпва за обмислени крипто регулации и критикува позицията на Уорън, която той разглежда като враждебна към индустрията. Той твърди, че действията ѝ са в полза на големите банки, като същевременно противоречат на публичните ѝ критики към тях, особено по отношение на подкрепата ѝ за спасяването на банките по време на финансовата криза от 2008 г.
Уорън е виден застъпник за засилено регулиране в крипто сектора и наскоро обвини консервативни групи, подкрепяни от индустрията, че разпространяват дезинформация за нея. Тя конкретно спомена близнаците Уинкълвос като поддръжници на тези организации, твърдейки, че те се противопоставят на необходимите регулации, предназначени за защита на потребителите.
В отговор Дийтън и други защитници на индустрията твърдят, че Уорън се насочва към крипто инвеститорите, като същевременно игнорира значителни проблеми в традиционното банкиране, отбелязвайки, че малка част от транзакциите с криптовалути са свързани с престъпна дейност. Той смята, че предложените от нея регулации ще попречат на иновациите и няма да позволят на големите финансови институции да носят отговорност за неправомерните си действия.
Очаква се предстоящият дебат да се съсредоточи върху отговорностите на финансовия сектор, ролята на криптовалутите и последиците от държавното регулиране. Дийтън смята, че политиките на Уорън продължават тенденцията за приоритизиране на интересите на големите банки пред тези на американските инвеститори.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.