НАЧАЛО Други

Притежателите на крипто в Wikipedia: конфликт на интереси

24.04.2018 10:10 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Притежателите на крипто в Wikipedia: конфликт на интереси

Любимaта на мрежата емблематична енциклопедия току-що е редактирал собствените си поведенчески указания.

Wikipedia страницата “Конфликт на интереси” (COI), очертаваща етикета на нейните 140,000 активни редактора, сега включва препратка към криптовалутите. Ако редактирате страници за крипто, простото притежание на криптовалути може да ви попречи да го направите.

Уикипедия е в конфликт с криптовалутите

Според Уикипедия всяка външна връзка, която нейните сътрудници притежават – включително връзка с криптовалутите – може да представлява конфликт на интереси. В страница за COI се казва:

Всяка външна връзка – лична, религиозна, политическа, академична, юридическа или финансова (включително криптовалути) може да задейства COI. Например, една статия за музикална група не трябва да бъде написана от мениджъра на групата, а биографията не трябва да бъде автобиография или написана от съпруга/та на субекта.

От една страна, тези насоки имат много смисъл, но от друга, те създават парадокс, тъй като хората, които са най-добре осведомени за конкретната страница в Уикипедия, са тези, които имат силен личен интерес към предмета. Трудно е да се види как притежанието на биткойн, например, трябва да блокира редактора от това да актуализира страницата Биткойн. С по-малки, по-противоречиви криптовалути обаче (пр. IOTA или Verge ) има по-голям потенциал за излизане на COI. Лесно е да се предвиди сценарий, например, в който страстен редактор може да реши да цензурира или да изключи отрицателни новини за любимата си криптовалута

Партизанството е трайна заплаха за Wikipedia

Ако сте сътрудник в Уикипедия, притежаването на криптовалута валута може да е конфликт на интереси. Страниците в Уикипедия привличат необичайно голям брой редакции, често, защото темата е спорна или със склонност да привлича злосторници. В екстремни случаи това може да доведе до страница, която да бъде напълно или частично заключена, за да се предотврати изкривяването на истината от анонимни редактори или вмъкването на “лично мнение”. Уикипедия е прословута за редакцията на войни, в които противоположните лагери се опитват да контролират разказа. Една такава страница, която е паднала жертва на това, е Биткойн кеш. Страницата му споменава, че “има опити да се наберат редактори на конкретни гледни точки към тази статия”, за да се отговори на това.

Всеки може да създаде профил в Уикипедия и да стане редактор. Към днешна дата над 33 милиона потребители са направили това, от които почти 140 000 са активни. Тази армия от доброволци изпълнява важна работа, актуализира, проверява фактите и доказва милиони записи. Като се има предвид сложността на проверката на легитимността на 5,6 милиона английски статии в Уикипедия, потвърждавайки, че всички негови редактори нямат конфликт на интереси, е непрактична. Както показва страницата на Биткойн Кеш, дори когато редактор не притежава определена криптовалута, това не означава, че не могат да бъдат изкушени да преправят информация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood ще издаде собствена кредитна карта

Във вторник Robinhood Markets пусна нова кредитна карта, с която цели да разшири присъствието си на пазара на лични финанси и да увеличи броя на абонаментите за премиум ниво.

28.03.2024 20:30 1 мин. четене

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

28.03.2024 20:00 2 мин. четене

Как рецесията в Германия влияе на икономиките в Европейския съюз

Рецесията в Германия оказва силно влияние върху европейската икономика поради ключовата й роля в Европейския съюз (ЕС) и значимите й търговски отношения.

28.03.2024 17:00 2 мин. четене

KuCoin ли ще е следващият FTX?

Министерството на правосъдието на САЩ наскоро повдигна обвинения срещу KuCoin, глобална борса за криптовалути, и двамата ѝ основатели Чун Ган (известен като Майкъл) и Ке Танг (известен като Ерик).

28.03.2024 15:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.