Дори предвид нарастващия хеш-рейт, копаещите Биткойн все още са много напред.
И въпреки че хеш-рейтът за добив се увеличава, което прави наградите по-малки, миньорите все още печелят повече от всякога.
Приходите от добив отнеха осем години, за да се прекосят прага от 5 милиарда долара, като за му бяха нужни само осем месеца, за да удвои тази сума, достигайки 10 милиарда долара около август 2018 г.
Оттогава темпът на растеж на приходите спадна донякъде, като в момента е на път да пробие 15 милиарда долара в началото на 2020г.
Биткойн хеш-рейтът експлодира по подобен начин в края на 2017 г., когато флагманската криптовалута премина в бичи пазар. В началото на 2018 г. тя беше с 15 екзахаша в секунда, достигайки върха си от 60 екзахаша в секунда през септември 2018 г. През последните месеци този показател е достигнал нови максимуми за всички времена.
Докато хеш-рейтът се повишава, приходите се увеличават с по-висока скорост. Така че, миньорите все още правят голяма печалба.
Вчера по обяд , китовете преместиха около 7, 000 BTC – на стойност 780 милиона долара – в три неизвестни портфейла. Това е около 0,43% от цялото циркулиращо предлагане.
Само ден по-късно някой премести 484,775,570 XRP, на стойност около 133 милиона долара.
Някои специалисти смятат, че транзакциите са свързани с предполагаемата китайска Понци схема “PlusToken”.
Други твърдят, че тези ходове вероятно са направени от обичайните заподозрени – китове – изпреварвайки всички наблюдатели на графики, които абсолютно се кълнат, че ще има пробив в една или друга посока.
Пазарът на Биткойн усети ефекта на транзакциите моментално. Около час след това, цената на BTC нарасна с около 400 долара до 10,442,44 долара. Ден по-късно тя започна да потъва като камък.
Ходът на BTC може да е талснал нагоре цената на XRP. В часовете след движението на флагманската криптовлаута, цената на XRP се повиши от $ 0,267527 до $ 0,277568.
Конкретно обяснение за тези движения в цените няма обяснение. Без доказателства, всичко е само спекулация.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.