Според копие от писмо, придобито от RBK, служителя Roman Антипкин от 12-ия център на Федералната служба за сигурност (FSB), който контролира Системата за оперативни разследващи дейности (SORM), възможността за „напълно неконтролирана финансова система“ е това, което доведе до забраната.
„Колеги, историята изобщо не е за това, не разбирате! Историята не е за ключовете за криптиране и тероризъм. Павел Дуров е решил да стане новият Мавроди (руски финансов измамник). След като е пуснал свое собствено крипто, ще получим напълно неконтролирана финансова система в Русия. И това не е Биткойн за маргинализираните, ще бъде просто надеждна и неконтролирана. Това е заплаха за сигурността на страната. Всички наркотици, пари, търговията с органи ще преминат през крипто-то на Павел и той ще каже: „Нямам нищо общо с това, трябва да забраните думи , това е, което терористите използват.““
Самият Антипкин каза на RBK, когато стигне до мобилния си телефон, че няма да „давaт коментари и не разбират какво говорят“.
Банковата забрана, която влезе в сила на 16 април, доведе до блокирането на почти 20 млн. адреса на Google и Amazon Internet Protocol (IP) в опит да се предотврати заобикалянето на блока от потребителите. Забраната обаче не е успяла да постигне основната си цел – Дуров съобщи, че Telegram не е отбелязала значителни спадове в потребителската активност след забраната, тъй като много от потребителите вместо това могат да разчитат на VPN и пълномощни, за да продължат да използват приложението за съобщения.
От друга страна, много руски фирми съобщиха, че губят услуги, тъй като техните IP адреси са били блокирани по невнимание, включително и прекъсванията, съобщени от уебсайта на Федералната служба Roskomnadzor, който е регулаторът наредил забраната на първо място.
Самото руско правителство си играе с идеята за стартиране на собствената си криптовалута, „Крипто рубла“, която ще се пусне в средата на 2019 г.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.