Етериум - с текуща пазарна капитализация от $207 милиарда - е най-големия алткойн, въпреки че беше пуснат след Dogecoin, Litecoin, XRP и други.
Увлечени от идеята, че Етериум също може да бъде детрониран като доминантния алткойн, много хора често предричат смъртта му. Водещият конкурент на ETH на този етап е Solana.
Със скорошното нашумяване на темата за екологичната устойчивост на консенсусните механизми се появиха редица активи, които искат да емулират блокчейна на Етериум без екологичните проблеми на добива и високите такси за транзакции, съпътстващи механизма за доказателство на работа. Най-големият от тези активи е Solana.
Джъстин Бонс, привърженик на Етериум и основател на Cyber Capital, отбеляза защо сравняването на ранната история на Етериум със Solana е слаб аргумент.
ETH никога не е имал прекъсвания на работата на мрежата през цялата си история, за разлика от SOL.
Бонс се позова на периодичните прекъсвания на работата на мрежата, които тя претърпя през последните месеци. Той продължи:
Основателите на ETH никога не са били хващани в лъжа, за разлика от SOL.
През април 2020 г. – след стартирането на Solana – екипът на проекта спомена, че SOL има общо циркулиращо предлагане от 8.2 милиона, но по-късно се оказа, че общото циркулиращо предлагане по това време е било около 20 милиона.
Бонс заключи, че макар Етериум да има недостатъци, многобройните проблеми и лоши проекти, които засягат проекта SOL, не бива да се омаловажават чрез сравнение с ранните дни на ETH. Той добави още, че според него EGLD е по-мащабируем, децентрализиран и устойчив проект от SOL. В нишка от 18 туита, той внимателно обясни, че не подкрепя Solana
Solana е създадена през 2017 г. от руския компютърен инженер Анатолий Яковенко като блокчейн с отворен код с функционалност за смарт договори. Веригата Solana има за цел да интегрира новия механизъм Proof-of-Stake с Proof-of-History.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: „Повишението на лихвените проценти ще тласне Биткойн нагоре“ – М. Макглоун
Подчертавайки популярността на блокчейна, Solana наскоро откри посолство в Ню Йорк. То действа и изглежда по-скоро като магазин, като фондация Solana си представя, че хората ще ходят там, за да се забавляват и да се образоват за криптовалутите.
„Вътре ще научите как работи Solana, какво представлява Web3. Ще ви осигурим портфейл и първите ви [NFT токени] и ще ви преведем през първите ви транзакции във веригата„, гласи промоцията от акаунта на Solana Spaces в Twitter.
Пространството е създадено по модела на елегантния и модерен дизайн на магазините на Apple – но дали подобна визия ще съответства на анти-естаблишмънт настроенията на крипто общността?
Към момента на писане на статията Solana (SOL) се търгува около $44.5, отчитайки загуба от 4.6% за последните 24 часа.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.