По време на срещата на върха на БРИКС на тема Газа президентът Путин разкритикува действията на САЩ, обвинявайки ги, че са накърнили перспективите за мир в Близкия изток.
Срещата, ръководена от президента на Южна Африка Рамафоса, включваше 11 държави и съвпадна с усилията на арабските страни да настояват за резолюция на ООН, с която да призоват Израел да прекрати бомбардировките и да се справи с нарушенията на хуманитарното право. Сред държавите от глобалния юг има недоволство от САЩ заради това, което се разглежда като непоследователна намеса в Газа.
ООН призова за паузи в израелските атаки, но арабските министри се стремяха към по-силна резолюция, търсейки подкрепа от Китай и Русия. Путин изтъкна монополизирането на дипломацията от страна на САЩ, като изрази загриженост относно жертвите и разселването. Тази среща, на която присъстваха Бразилия, Индия, Китай, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ, демонстрира нарастващото влияние на БРИКС.
Китайският президент Си Дзинпин подкрепи прекратяването на огъня в Газа, като подчерта необходимостта от спиране на насилието срещу цивилни граждани. Съвместното изявление призова Израел да спазва хуманитарното право и предупреди срещу разселването на палестинци.
Администрацията на Байдън е изправена пред предупреждения, включително от нейни дипломати, за загуба на подкрепата на глобалния юг поради възприеманите двойни стандарти при осъждането на конфликти. Рамафоса обвини Израел във военни престъпления, Иран призова за приемане на резолюция на ООН, в която Израел да бъде обявен за терористичен режим, а Саудитска Арабия разкритикува убийствата на цивилни и разрушаването на инфраструктурата.
Арабски дипломати, заедно с Организацията за ислямско сътрудничество, посетиха Китай и Русия, като изготвиха проект на резолюция относно пречките за влизане на помощи в Газа. Египет се противопостави на принудителното разселване на палестинци на фона на продължаващите бомбардировки.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.