Президентът на Аржентина Хавиер Милеи настоява за иновативни реформи, които могат да променят финансовия пейзаж на страната.
Неговите предложения за 2025 г. са насочени към по-голяма икономическа свобода, включително разрешаване на гражданите да извършват транзакции във всякаква валута, като например Биткойн, наред с традиционните фиатни валути. Този ход има за цел да повиши финансовата гъвкавост и да намали зависимостта от аржентинското песо.
Подходът на Милей отразява модела на Салвадор за приемане на Биткойн, но е съобразен със специфичните нужди на Аржентина. Като част от по-широкия си икономически преход Милей обяви и плановете си да намали националните данъци с до 90%. Това ще облекчи финансовото бреме за физическите лица и местните власти, позволявайки им да създадат по-локализирани данъчни системи.
Значително предизвикателство остава данъчното облагане на Биткойн, което според Рикардо Михура от Bitcoin Argentina усложнява използването му като валута. Понастоящем транзакциите с BTC са обложени с данък върху доходите от разликите в обменните курсове – тежест, която не се налага за други валути като долари или евро.
Макар че защитата спрямо криптовалутата от страна на Милей срещна известна съпротива, визията му за финансова автономия продължава да набира популярност.
Крипто инициативите на Аржентина са част от по-широка южноамериканска тенденция към дигитални валути. Бразилия например напредна със своята дигитална валута на централната банка (CBDC), докато крипто пазарът на Венецуела се разраства бързо.
Под ръководството на Милей Аржентина се позиционира така, че да играе ключова роля в този регионален тласък за приемане на крипто, като потенциално създава условия за по-нататъшно глобално влияние в сектора.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).
В ход, който подчертава нарастващото значение на дигиталните активи в световните финанси, президентът на САЩ Доналд Тръмп предполагаемо е подписал изпълнителна заповед за проучването на национален резерв от криптовалути.
Тайван се подготвя да преразгледа подхода си към регулирането на виртуалните активи, като Комисията за финансов надзор (FSC) на страната планира да въведе нов закон до юни 2025 г.