Националната комисия по ценните книжа и фондовия пазар на страната ще определя политиките за цифровите активи, ще издава лицензи на крипто фирмите и ще действа като финансов надзор.
Владимир Зеленски, президентът на Украйна, който в момента е базиран в Киев, подписа закон, установяващ правна рамка за страната за управление на регулиран крипто пазар.
В съобщение от сряда украинското министерство на цифровата трансформация каза, че Зеленски е подписал законопроект, наречен „За виртуалните активи„, приет за първи път от законодателния орган на страната, Върховната Рада, през февруари. Крипто борсите и фирмите, работещи с цифрови активи, ще трябва да се регистрират в правителството, за да работят законно в Украйна, а на банките ще бъде разрешено да откриват сметки за крипто фирми.
Законът предоставя на Националната комисия за ценни книжа и фондови пазари на Украйна правомощието да определя политиките на страната по отношение на цифровите активи, да издава лицензи на фирми, занимаващи се с криптовалута, и да действа като финансов надзор. Правителствената агенция добави, че Министерството на финансите на Украйна също работи за изменение на данъчния и гражданския кодекс на страната, за да се приспособи правната рамка за цифровите активи.
„Подписването на този закон от президента е друга важна стъпка към извеждането на крипто сектора от сянка и стартирането на легален пазар за виртуални активи в Украйна„, заяви Министерството на цифровата трансформация.
Криптовалутата се превърна в основен проблем в текущата борба на страната срещу Русия след инвазията на 24-ти февруари, като много дариха от този клас активи на Украйна за хуманитарни каузи и финансиране на армията. По това време Националната банка на Украйна заяви, че е ограничила тегленето на пари в брой в банките, е фиксирала валутния курс на националната гривна и е спряла издаването на електронни пари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС отхвърли законопроектът, застрашаващ Биткойн
В понеделник Kuna, най-голямата крипто борса в Украйна, помогна за стартирането на платформа за дарения с FTX, платформата за залагане Everstake и Министерството на цифровата трансформация, за да позволи на потребителите да изпращат няколко криптовалути, „за да подкрепят хората в тяхната борба за свобода„. Според уебсайта потребителите са изпратили повече от $54 милиона в криптовалута към момента на публикуване, приблизително 27% от целта на платформата от $200 милиона.
Като значителна промяна за банковия сектор и сектора на криптовалутите в САЩ президентът Тръмп официално отмени спорно правило, наложено от Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC).
Coinbase се обърна към Апелативния съд на САЩ, за да получи ясно решение дали сделките с криптовалути на вторичните пазари се считат за ценни книжа.
ЕС определи строг краен срок за премахването на стабилни монети от европейския пазар, които не отговарят на новите му разпоредби, като изисква от крипто компаниите да изключат от списъка несъответстващите токени до края на март 2025 г.
Изпълняващият длъжността председател на SEC Марк Т. Уйеда обяви създаването на работна група за крипто, чиято цел е да създаде ясна регулаторна рамка за крипто активите.