Националната комисия по ценните книжа и фондовия пазар на страната ще определя политиките за цифровите активи, ще издава лицензи на крипто фирмите и ще действа като финансов надзор.
Владимир Зеленски, президентът на Украйна, който в момента е базиран в Киев, подписа закон, установяващ правна рамка за страната за управление на регулиран крипто пазар.
В съобщение от сряда украинското министерство на цифровата трансформация каза, че Зеленски е подписал законопроект, наречен „За виртуалните активи„, приет за първи път от законодателния орган на страната, Върховната Рада, през февруари. Крипто борсите и фирмите, работещи с цифрови активи, ще трябва да се регистрират в правителството, за да работят законно в Украйна, а на банките ще бъде разрешено да откриват сметки за крипто фирми.
Законът предоставя на Националната комисия за ценни книжа и фондови пазари на Украйна правомощието да определя политиките на страната по отношение на цифровите активи, да издава лицензи на фирми, занимаващи се с криптовалута, и да действа като финансов надзор. Правителствената агенция добави, че Министерството на финансите на Украйна също работи за изменение на данъчния и гражданския кодекс на страната, за да се приспособи правната рамка за цифровите активи.
„Подписването на този закон от президента е друга важна стъпка към извеждането на крипто сектора от сянка и стартирането на легален пазар за виртуални активи в Украйна„, заяви Министерството на цифровата трансформация.
Криптовалутата се превърна в основен проблем в текущата борба на страната срещу Русия след инвазията на 24-ти февруари, като много дариха от този клас активи на Украйна за хуманитарни каузи и финансиране на армията. По това време Националната банка на Украйна заяви, че е ограничила тегленето на пари в брой в банките, е фиксирала валутния курс на националната гривна и е спряла издаването на електронни пари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС отхвърли законопроектът, застрашаващ Биткойн
В понеделник Kuna, най-голямата крипто борса в Украйна, помогна за стартирането на платформа за дарения с FTX, платформата за залагане Everstake и Министерството на цифровата трансформация, за да позволи на потребителите да изпращат няколко криптовалути, „за да подкрепят хората в тяхната борба за свобода„. Според уебсайта потребителите са изпратили повече от $54 милиона в криптовалута към момента на публикуване, приблизително 27% от целта на платформата от $200 милиона.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.