Сривът на криптовалутите е “съвсем възможен“ и са необходими правила за регулиране на бързо развиващия се сектор.
Това заяви в сряда заместник-управителят на Bank of England Джон Кънлиф, подчертавайки колко е спешно да се предприемат мерки от регулаторите.
Рисковете за финансовата стабилност от прилагането на крипто технологии в момента са ограничени, но има редица “много добри причини” да се смята, че това може да не остане така още дълго, твърди Кънлиф.
„Регулаторите в международен план и в много юрисдикции са започнали работа. [Стъпки] трябва да бъдат предприети спешно”, каза Кънлиф в реч по време на конференцията Sibos.
До голяма степен нерегламентираните криптоактиви са нараснали с 200% досега тази година, от малко под $800 милиарда до $2.3 трилиона, като 95% от тях, включително Биткойн, не са подкрепени от никакви активи или фиатни валути, добави Кънлиф.
“Но както ни показа финансовата криза, не е нужно да отчитате голяма част от финансовия сектор, за да предизвикате проблеми с финансовата стабилност – sub-prime беше оценен на около $1.2 трилиона през 2008 г.”, сподели Кънлиф, имайки предвид ипотечния пазар в САЩ, чийто срив доведе до световна банкова криза.
“Подобен срив със сигурност е правдоподобен сценарий, като се има предвид липсата на вътрешна стойност и волатилността на цените, вероятността от [всеобщ срив] при криптоактивите, кибер и оперативните уязвимости и, разбира се, силата на поведението на стадото”, съобщи Кънлиф.
Връзките между криптовалутите и традиционната финансова система също нарастват, тъй като големите инвеститори, хедж фондовете и банките стават все по-ангажирани, според Кънлиф.
Не Пропускай: Биткойн може да не достигне $100,000 до декември, твърди анализатор
Нерегламентираното, децентрализирано финансиране или DeFi, което предоставя финансови услуги, представя явни предизвикателства предвид отсъствието на защита на инвеститорите и BoE започна работа по това как тези рискове могат да бъдат управлявани, добави той.
Миналата седмица глобалните регулатори предложиха предпазните мерки, които прилагат към системните клирингови къщи и платежните системи, да се прилагат и към стабилните монети, които съставляват само 5% от крипто активите.
Според скорошен анализ на крипто компанията Alphractal, Биткойн може да не е достигнал своя пик в настоящия пазарен цикъл.
Съоснователят на Етериум и главен изпълнителен директор на Consensys Джо Любин вярва, че нарастващото използване на алткойна в корпоративните резерви може да предефинира начина, по който традиционните финансови институции възприемат втория по големина дигитален актив.
През последните 24 часа централизирани крипто борси отчетоха вълна от масови депозити на алткойни, сочат данни от платформата за ончейн анализи Santiment.
Големите инвеститори постоянно увеличават лонг позициите си в няколко пренебрегвани алткойна, което сигнализира за потенциална фаза на натрупване в ранен етап.