В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).
Според доклада, публикуван на 23 юли, нарастването на броя на стабилните монети, особено на тези, които са обвързани с чуждестранни валути, представлява потенциална заплаха за финансовата стабилност в тези региони.
Нарастването на тяхната употребат се подхранва от ограничения достъп до банкови услуги и нестабилността на местните валути. Регулаторните органи обаче се опасяват, че тези дигитални активи могат да дестабилизират финансовите системи и да засилят икономическите предизвикателства. В доклада се отчита, че неотдавнашните провали на стабилни монети изтъкват тяхната уязвимост, ако не се управляват правилно.
Основните идентифицирани рискове включват заплахи за финансовата цялост, потенциал за незаконно финансиране и проблеми с киберсигурността. За да се намалят тези рискове, FSB препоръчва да се разработят стабилни регулаторни рамки и да се подобри международното сътрудничество.
Понастоящем основните емитенти като Tether (USDT) и USD Coin (USDC) са обвързани с американския долар, докато се появяват нови проекти за стабилни монети, като например подкрепената със злато стабилна монета на Paxos в Сингапур и плановете за Хонконгска стабилна монета обвързана с долара.
Неотдавнашните регулации на ЕС доведоха и до изключването на някои стабилни монети от списъците на крипто борсите, което породи спекулации за евентуално преминаване към стабилни монети, обезпечени с евро, в бъдеще.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.