През октомври равнището на безработица се повиши до 3.9% - малко увеличение, което в исторически план се свързва със започването на рецесия.
Ако безработицата се задържи на или над 3.9% през следващите два месеца или се повиши през ноември, показателят на правилото на „Sahm“ ще сигнализира за рецесия, като следващият доклад ще бъде представен на 8 декември.
Това правило изследва текущата 3-месечна средна стойност на безработицата в сравнение с най-ниското равнище от предходните 12 месеца, което понастоящем е 3.4%.
Правилото „Sahm“ е ключов индикатор за рецесия в близко бъдеще, който се основава на данните за пазара на труда.
От 60-те години на миналия век насам правилото „Sahm“ неизменно показва рецесии, макар че е имало и няколко фалшиви сигнала. Заслужава да се отбележи, че сегашното ниво е малко под прага на рецесията и е било на подобно ниво четири пъти от 1960 г. насам, без да доведе до рецесия. Ефективността на индикатора за продължителен период от време предстои да се види, но логиката му се смята за стабилна.
Други показатели, като кривата на доходността и пазарните тенденции, също подсказват, че може да се очертае рецесия.
От известно време кривата на доходността сигнализира за рецесия. Ако индикаторът „Sahm“ се съгласува с тези прогнози, вероятността за рецесия през 2024 г. ще се увеличи. Фактори като потенциално спиране на работата на правителството могат допълнително да повишат риска от рецесия, макар че е важно да се отбележи, че индикаторът Sahm все още не е отправил официален призив за такава.
Предстоящите доклади за работните места ще играят решаваща роля при определянето на икономическите перспективи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.