По време на речта си на конференцията Piper Sandler Global Exchange & Fintech Conference на 8 юни председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ, Гари Генслер направи паралел между настоящото състояние на крипто пазара и фондовия пазар в САЩ през 20-те години на миналия век.
Той наблегна на присъствието на „хакери„, „измамници“ и „Понци схеми“ на крипто пазара. Той призова за прилагане на законите за ценните книжа от страна на Комисията по ценните книжа и фондовите борси за справяне с тези проблеми, подобно на начина, по който Конгресът се е справял с проблемите на фондовия пазар в миналото.
Генслер даде висока оценка на Закона за ценните книжа от 1933 г. и Закона за обмен на ценни книжа от 1934 г. за ролята им, позволила растежа на американските пазари на ценни книжа през последните 88 години.
Той заяви, че същите закони трябва да разпространят своите ползи и върху настоящите „пазари на крипто ценни книжа„, тъй като те в еднаква степен заслужават защитата на тези закони.
Позовавайки се на съдебно решение, свързано с Telegram Open Network, Генслер заяви, че законите за ценните книжа следва да се прилагат към ценните книжа под формата на криптоактиви, дори ако те притежават полезност извън това да бъдат инвестиционни инструменти.
Той подчерта, че допълнителната полезност не освобождава ценните книжа под форма на криптовалута от класифициране като инвестиционен договор.
Според Генслер борсите за крипто ценни книжа трябва да се придържат към законите за ценните книжа, включително да разделят функции като борса, брокер-дилър и клирингови дейности. Това разделение е от решаващо значение за намаляване на конфликтите, които могат да възникнат от смесването на такива услуги.
Генслер отхвърли твърденията, че такова разделение е невъзможно, като подчерта, че то изисква само усилия и ангажираност.
Той изтъкна, че неспазването на законите за ценните книжа е довело до многобройни измами на настоящия крипто пазар. Той оприличи ситуацията на 20-те години на миналия век, преди прилагането на федералните закони за ценните книжа, когато преобладаващи са били хакерите, измамниците, мошениците и Понци схемите.
Предложеното от Генслер решение е да се гарантира, че емитентите на ценни книжа под формата на криптовалути спазват закона, тъй като неспазването му увеличава вероятността от измами на пазара.
Критиците силно критикуват Генслер, който е изправен пред отпора на крипто индустрията, особено поради съдебните дела на SEC срещу Binance и Coinbase.
Те твърдят, че неговият регулаторен подход надхвърля правомощията на SEC и задушава иновациите в Съединените щати.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.