На фона на усилията на блока БРИКС за намаляване на глобалната зависимост от щатския долар една забележителна личност - Робърт Кийосаки, известен като автор на бестселъра "Богат татко, беден татко", изрази загриженост за стабилността на американската икономика.
Наскоро Кийосаки изрази опасения относно траекторията на икономическото здраве на Съединените щати, като особено подчерта нарастващия държавен дълг като предвестник на потенциален катастрофален спад.
На фона на променящата се глобална икономическа динамика, катализирана от алианса БРИКС, нагласите към щатския долар са все по-нестабилни поради по-широките макроикономически предизвикателства. Страшната прогноза на Кийосаки е в унисон с този разказ, като предвижда сценарий на банкрут и предстоящ пазарен срив за САЩ. Авторът подчерта уязвимостта на различни класове активи, включително акции, облигации и недвижими имоти, като предупреждава, че те са подготвени за значителен спад.
The EVERYTHING BUBBLE, stocks, bonds, real estate SET to CRASH. US debt increasing by $1 trillion every 90 days. US BANKRUPT. Save your self. Please buy more real gold, silver, Bitcoin.
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) April 7, 2024
Същността на прогнозата на Кийосаки се основава на тревожния темп, с който се натрупва дългът на САЩ, като на всеки 90 дни той се увеличава с $1 трилион. Според него това означава неизбежен банкрут за страната. В светлината на тези опасения Кийосаки подчерта значението на алтернативните активи като злато, сребро и Биткойн като потенциални убежища в условията на предстоящите икономически сътресения.
Глобалната промяна в посока на увеличаване на златните резерви, стимулирана от инициативите на БРИКС, отразява по-широка тенденция на хеджиране срещу възприеманата уязвимост на американската икономика и нейната валута. Централните банки, следвайки стратегията на икономическия съюз, активно натрупват благородни метали, за да диверсифицират резервите си и да се предпазят от потенциална финансова нестабилност.
Едновременно с това се очертава паралелна тенденция, при която държавите проучват решения за дигитални валути като потенциални алтернативи. Биткойн, в частност, привлече значително внимание, тъй като държавите обмислят интегрирането на тази иновативна технология в своите икономически рамки.
Този двоен подход – укрепване на златните резерви и проучване на дигиталните валути – подчертава многостранните стратегии, възприети от държавите в отговор на развиващата се глобална икономическа динамика и опасенията за устойчивостта на традиционните финансови системи.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.