Ефектът на икономическите данни от САЩ върху криптовалутите, особено върху Биткойн, става все по-очевиден.
През тази седмица се очакват три ключови макроикономически доклада за САЩ, които могат да предизвикат потенциална волатилност на крипто пазара.
Данните за безработицата за седмицата, приключила на 19 октомври, ще бъдат публикувани в четвъртък, като ще разкрият колко души са подали молби за безработица. Поради продължаващите усилия за възстановяване от ураганите, които причиниха прекъсване на електрозахранването и спиране на работата, се очаква безработицата да остане висока.
Прогнозите са за около 245,000 молби за помощи при безработица. Ако броят им надхвърли тази прогноза, това може да свидетелства за отслабване на пазара на труда, което може да повлияе на подхода на Федералния резерв към лихвените проценти.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в САЩ също ще бъде внимателно наблюдаван за признаци на икономическо здраве. При предишното измерване от 47.3 пункта се очаква той да се повиши до 47.5 пункта, но това все пак ще означава свиване на сектора, чиято динамика продължава вече повече от година.
Четене под 50 продължава да предполага съкращаване, докато всичко над тази стойност би означавало разширяване, което би могло да насърчи интереса към Биткойн като потенциален хедж срещу инфлацията.
Южна Корея напредва с пилотна програма за дигитална валута на централната си банка (CBDC), като целта е да се използва за образователни и социални ваучери.
Кипър удължи срока на прекратяване на дейността на FTX в Европа с още шест месеца, с което на практика спря предлагането на услуги и приемането на нови клиенти до 30 май 2025 г.
В сряда завръщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ за втори мандат подхрани фондовите пазари.
Кати Ууд, главен изпълнителен директор на ARK Invest, смята, че при втори мандат на Доналд Тръмп блокчейн и няколко други технологични сектора могат да отбележат значителен растеж.