В последния си дневен доклад QCP подчерта, че макроикономическата среда за криптовалутите и другите рискови активи показва признаци на подобрение.
QCP посочи, че мерките за стимулиране от страна на централните банки, особено в Китай, биха могли да дадат тласък на крипто пазара. Китайската народна банка въведе няколко политики, насочени към съживяване на вялите пазари на недвижими имоти и акции, включително забележителната суап линия на стойност $500 милиарда юана за подпомагане на закупуването на акции от небанкови финансови институции. Тези действия доведоха до 8% ръст на фючърсните договори на китайския пазар А50.
Докладът подсказва, че Народната банка на Китай вероятно ще продължи политиката си на облекчаване, докато Федералният резерв на САЩ може скоро да се присъедини към другите световни централни банки и да намали лихвените проценти.
Съобщава се, че много централни банки, освен японската, се готвят да инжектират повече ликвидност на пазара, създавайки благоприятен климат за рисковите активи. Освен това разширяващата се разлика между доходността на 2-годишните и 10-годишните съкровищни облигации на САЩ, която сега е 21 базисни пункта, сигнализира за положителни перспективи за икономически растеж, което обикновено се отразява благоприятно на рисковите активи в средносрочен и дългосрочен план.
Политическите дискусии около изкуствения интелект и дигиталните активи в САЩ също стимулираха интереса към по-рисковите активи. След напористите изказвания на вицепрезидента на САЩ Камала Харис относно AI и дигиталните валути по време на неотдавнашни събития за набиране на средства, токените, свързани с изкуствен интелект, отбелязаха ръст.
Освен това одобрението на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) за търговия с опции на IBIT BTC ETF показва отчита приемане и търсене на дигитални активи. Макар QCP да признава, че понастоящем липсват конкретни фактори за незабавни печалби на криптовалутите, подобряването на макроикономическите условия може да доведе до повишаване на цените в дългосрочен план.
В доклада се подчерта, че крипто пазарите са известни със своята волатилност и внезапни бичи пориви, което може да остави инвеститорите неподготвени за потенциалните възможности.
Тези събития предполагат, че криптовалутите могат да се възползват от по-широките макроикономически тенденции, което потенциално може да доведе до нова фаза на растеж в близко бъдеще.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.