Службата за контрол на валутата на САЩ (OCC) публикува съвместно изявление с Федералния резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), в което призовава американските банки да бъдат по-предпазливи по отношение на рисковете, свързани с крипто.
Изявлението идва след краха на FTX, Terra и крипто компаниите Three Arrows Capital (3AC) и Celsius Network, които претърпях срив през 2022 г.
То гласи:
Събитията от изминалата година бяха белязани от значителна волатилност и разкриване на уязвимости в сектора на криптоактивите. Тези събития подчертават редица ключови рискове, свързани с криптo и участниците в този сектор, с които банковите организации трябва да са наясно.
Също така агенциите заявяват, че ще продължат да подхождат внимателно и предпазливо към настоящите и бъдещите дейности и експозиции на традиционните банки, свързани с крипто.
Важно е рисковете, свързани със криптовалутния сектор, които не могат да бъдат смекчени или контролирани да не се прехвърлят към банковата система.
Фед, OCC и FDIC също така заявяват, че има значителни опасения за безопасността и стабилността на бизнес моделите, насочени към крипто и тези с концентрирана експозиция към новия клас активи.
Съществуват няколко начина, по които рисковете от пазара на криптовалути могат да се прехвърлят към традиционната банкова система:
1 – Ако дадена борса за криптовалути бъде хакната или фалира, това може да доведе до загуби за клиентите на борсата. Ако тези клиенти са депозирали средства от банковите си сметки в борсата, тогава съществува риск банките да бъдат изложени на тези загуби.
2 – Някои банки и финансови институции са започнали да предлагат инвестиционни продукти, които се основават на криптовалути, като например фючърсни договори за Биткойн (BTC). Ако стойността на актива спадне драстично, това може да доведе до загуби за банките и финансовите институции, които са емитирали тези продукти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лоша новина за крипто мечките – краят на низходящия тренд наближава
3 – Някои банки са започнали да предлагат кредити, които са обезпечени с криптовалути. Ако стойността на криптовалутата спадне значително, това може да доведе до загуби за банката, ако не успее да възстанови пълната стойност на заема при продажбата на криптовалутата.
4 – Криптовалутите се използват за изпирането на пари. Ако традиционните банки и финансови институции не успеят да наблюдават и предотвратят по подходящ начин тези дейности, те биха могли да бъдат подложени на регулаторни санкции и да навредят на репутацията си.
Важно е банките и финансовите институции внимателно да обмислят и управляват рисковете, свързани с дейностите, свързани с криптовалути с цел те да не се разпространят до традиционната банкова система. От друга страна това не е оправдание за прекомерно регулиране на сектора или регулиране чрез правоприлагане, каквото SEC често практикува.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.