Председателят на Комисията по ценните книжа и борси на САЩ (SEC) Гари Генслър заяви, че се опасява, че предложеният законопроект за създаване на регулаторна рамка за криптовалутите може да отслаби защитата на инвеститорите на традиционния финансов пазар.
В изказване на срещата на върха на мрежата на финансовите директори на The Wall Street Journal във вторник, Генслер беше попитан за мнението му относно неотдавнашния законопроект, внесен на 7-ми юни от сенаторите Синтия Лумис и Кирстен Джилибранд.
Той отговори, като каза:
„… не искаме да подкопаваме защитата, която имаме на капиталовия пазар с размер $100 трилиона.
Не искаме сегашните ни фондови борси, взаимни фондове или публични компании, някак си случайно, с едно замахване на перото, да кажат: Знаете ли какво, аз също искам да не спазвам изискванията, искам да съм извън този режим, който според мен е доста полезен за инвеститорите и икономическия растеж през последните 90 години.“
Предложеният законопроект има за цел да разгледа много аспекти на крипторегулирането, като например данъчното третиране на дигиталните активи, стабилните монети и юрисдикцията на агенциите.
Една от разпоредбите на законопроекта дава „ясни правомощия“ на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) по отношение на спот пазарите на дигитални активи, като Генслер отдавна е категоричен в обявяването на повечето криптовалути за ценни книжа, подлежащи на правомощията на SEC.
Сенаторите в по-голямата си част се съгласиха с мнението на Генслер, заявявайки, че някои алткойни вероятно ще се считат за ценни книжа съгласно предложения закон, като Биткойн и Етериум се считат за стоки.
По време на срещата на върха Генслер заяви, че SEC не се стреми да разшири своята юрисдикция и че някои криптовалути вече са под юрисдикцията на агенцията, тъй като се квалифицират като ценни книжа:
Тези токени се предлагат на обществеността и тя се надява на по-добро бъдеще. Това са характеристиките на един инвестиционен договор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще удари $100,000 до 12 месеца, твърди Антъни Скарамучи
Междувременно комисарят на CFTC Кристи Голдсмит Ромеро – която каза, че все още не е прочела законопроекта на Лумис-Гилибранд – приветства регулаторните действия на Конгреса, говорейки на събитие във вторник.
Ромеро, която е и бивш старши съветник в отдела за правоприлагане на SEC, беше попитана дали мнението, че CFTC е по-свободен регулатор в сравнение със SEC, е точно.
„Не, изобщо не […] всъщност те са доста сходни„, каза тя, като добави, че CFTC е завела множество изпълнителни дела в криптопространството и всяка агенция се грижи за това да има „строг надзор над пазарите„.
Обяснявайки разликите, на които е станала свидетел, Ромеро каза, че CFTC е позволила на повече криптовалутни продукти да се търгуват на регулираните от нея борси, като 18 продукта се търгуват в 11 регулирани субекта:
Това означава, че CFTC е доста опитна и знае как да регулира търговията на този пазар, а това е наистина, наистина полезно, докато вървим напред. Все още ще е необходимо сътрудничество и координация със SEC, аз съм 100% ангажиран с това, това е моят бивш дом.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.