Председателят на Комисията по ценните книжа и борси на САЩ (SEC) Гари Генслър заяви, че се опасява, че предложеният законопроект за създаване на регулаторна рамка за криптовалутите може да отслаби защитата на инвеститорите на традиционния финансов пазар.
В изказване на срещата на върха на мрежата на финансовите директори на The Wall Street Journal във вторник, Генслер беше попитан за мнението му относно неотдавнашния законопроект, внесен на 7-ми юни от сенаторите Синтия Лумис и Кирстен Джилибранд.
Той отговори, като каза:
„… не искаме да подкопаваме защитата, която имаме на капиталовия пазар с размер $100 трилиона.
Не искаме сегашните ни фондови борси, взаимни фондове или публични компании, някак си случайно, с едно замахване на перото, да кажат: Знаете ли какво, аз също искам да не спазвам изискванията, искам да съм извън този режим, който според мен е доста полезен за инвеститорите и икономическия растеж през последните 90 години.“
Предложеният законопроект има за цел да разгледа много аспекти на крипторегулирането, като например данъчното третиране на дигиталните активи, стабилните монети и юрисдикцията на агенциите.
Една от разпоредбите на законопроекта дава „ясни правомощия“ на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) по отношение на спот пазарите на дигитални активи, като Генслер отдавна е категоричен в обявяването на повечето криптовалути за ценни книжа, подлежащи на правомощията на SEC.
Сенаторите в по-голямата си част се съгласиха с мнението на Генслер, заявявайки, че някои алткойни вероятно ще се считат за ценни книжа съгласно предложения закон, като Биткойн и Етериум се считат за стоки.
По време на срещата на върха Генслер заяви, че SEC не се стреми да разшири своята юрисдикция и че някои криптовалути вече са под юрисдикцията на агенцията, тъй като се квалифицират като ценни книжа:
Тези токени се предлагат на обществеността и тя се надява на по-добро бъдеще. Това са характеристиките на един инвестиционен договор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще удари $100,000 до 12 месеца, твърди Антъни Скарамучи
Междувременно комисарят на CFTC Кристи Голдсмит Ромеро – която каза, че все още не е прочела законопроекта на Лумис-Гилибранд – приветства регулаторните действия на Конгреса, говорейки на събитие във вторник.
Ромеро, която е и бивш старши съветник в отдела за правоприлагане на SEC, беше попитана дали мнението, че CFTC е по-свободен регулатор в сравнение със SEC, е точно.
„Не, изобщо не […] всъщност те са доста сходни„, каза тя, като добави, че CFTC е завела множество изпълнителни дела в криптопространството и всяка агенция се грижи за това да има „строг надзор над пазарите„.
Обяснявайки разликите, на които е станала свидетел, Ромеро каза, че CFTC е позволила на повече криптовалутни продукти да се търгуват на регулираните от нея борси, като 18 продукта се търгуват в 11 регулирани субекта:
Това означава, че CFTC е доста опитна и знае как да регулира търговията на този пазар, а това е наистина, наистина полезно, докато вървим напред. Все още ще е необходимо сътрудничество и координация със SEC, аз съм 100% ангажиран с това, това е моят бивш дом.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.