Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл наскоро разгледа ролята на Биткойн на финансовия пазар, като го сравни със златото, а не с щатския долар.
Говорейки на срещата на върха на New York Times Dealbook, Пауъл заяви, че Биткойн е спекулативен актив, който е по-близък до златото, а не до долара – коментар, който предизвика дебат за мястото на Биткойн в по-широката икономика.
Jerome Powell Live at DealBook Summit 2024 https://t.co/rw4fWXJioI
— Andrew Ross Sorkin (@andrewrsorkin) December 4, 2024
Изказването на Пауъл подчертава еволюцията на Биткойн от инструмент за разплащане до потенциален хедж срещу инфлация, подобно на златото. Въпреки че и Биткойн, и златото достигнаха рекордни стойности през тази година, BTC надмина благородния метал по ръст от началото на годината.
Забележително е и нарастването на институционалното приемане на Биткойн. Компании като MicroStrategy значително увеличиха дела си в Биткойн – компанията неотдавна закупи 15,400 BTC на стойност $1.5 милиарда.
Освен това одобрението на спот Биткойн ETF в началото на тази година осигури нов начин за традиционните инвеститори да получат експозиция към BTC.
Тази промяна в поведението на институциите сигнализира за нарастващото приемане на Биткойн като основен клас активи. Тъй като големите финансови играчи все по-често включват Биткойн в своите портфолиа, пейзажът на дигиталните активи бързо се променя.
Тъй като Биткойн получава по-широко признание като средство за съхранение на стойност, той продължава да предизвиква традиционните представи за запазване на богатството, позиционирайки се като конкурентна алтернатива на златото за много инвеститори.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.