Гари Генслер, председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ, предупреди криптокомпаниите да се регистрират в SEC, за да спазват разпоредбите в страната.
При появата си в предаването Squawk Box на CNBC Генслер заяви, че бизнес моделите на много криптопроекти са „изпълнени с конфликти“ и е необходимо да се разяснят пакетните продукти, за да се защити инвестиционната общественост.
"The storefronts and casinos people are investing in need to comply and disentangle bundled products. The business model is rife with conflicts," says SEC Chair @GaryGensler on #crypto. "If this field has a chance of survival, it needs laws to protect the investing public." pic.twitter.com/FGRrYE1Aov
— Squawk Box (@SquawkCNBC) February 10, 2023
Предупреждението на Генслер последва обявяването от споразумение между SEC и Kraken, в което борсата се съгласи да спре услугите и програмите си за стейкинг за клиенти от САЩ и да плати $30 милиона за освобождаване от отговорност, предварителни лихви и граждански санкции.
Kraken заяви, че ще продължи да предлага услуги за стейкинг за потребители извън САЩ чрез отделно дъщерно дружество.
Действията на SEC бяха критикувани от мнозина, включително от комисаря на SEC Хестър Пиърс, която ги нарече „мързеливи и патерналистични“ и заяви, че програмата за стейкинг е „послужила добре на хората“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC ще отблъсне иновациите – The Blockchain Association
SEC е правителствена агенция, която отговаря за прилагането на федералните закони за ценните книжа и регулира съответната индустрия, включително борсите за акции и опции.
Мисията на агенцията е да защитава инвеститорите, да поддържа справедливи, организирани и ефективни пазари и да улеснява формирането на капитала. Комисията по ценните книжа и фондовите борси се стреми да насърчава прозрачността, почтеността и справедливостта на финансовите пазари и да помага за предотвратяване на измами, манипулации и други неправомерни практики.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.