Немската полиция смята, че двама мъже, заподозрени в подпомагане на стрелеца ислямист при атаката във Виена през 2020 г., са използвали борсата за криптовалути Binance.
Мъжете бяха уличени в писмо от март 2021 г. от Федералната служба на криминалната полиция на Германия (BKA), наскоро разкрито пред Ройтерс. Според писмото има индикации, че мъжете, идентифицирани като Дрилон Г., гражданин на Германия, и Блинор С. от Косово са купили или продали неопределена сума криптовалута от Binance.
BKA твърди, че Блинор С. е използвал банкова сметка, за да направи „няколко“ транзакции с Binance, докато код за потвърждение на Binance е намерен на телефона на Дрилон Г.
Засега от BKA отказват да оповестяват подробности относно датите и стойността на транзакциите. Във връзка с „планове за потенциални терористични атаки“, федералните власти също поискаха Binance да предостави всякакви данни, свързани с дуото, включително всички транзакции с дигитална валута.
В своя защита Блинор С. и Дрилон Г. отрекоха да са помагали на стрелеца или да използват криптовалути за финансиране на каквато и да е атака. Въпреки че Блинор С. призна, че инвестира в криптовалути, заявявайки, че е открил сметка в Binance през февруари, той подчерта, че прави това само за инвестиционни цели.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Crypto.com признаха за загубата на $34 милиона в клиентски средства
„Знам, че всяка транзакция в Binance е проследима„, каза той. Според адвокати и на двамата мъже нито един от тях не е бил официално обвинен в престъпление и все още няма издадени заповеди за арест.
Въоръжен с автоматична пушка, пистолет и мачете, 20-годишен австриец със северномакедонска националност откри огън на шест места около главната синагога на Виена на 2-ри ноември 2020 г. След няколко минути стрелба в препълнени барове, убивайки четирима и ранявайки 23, стрелецът беше застрелян и убит от полицията. В публично изявление от юли миналата година Федералният прокурор на Германия посочи Дрилон Г. и Блинор С. като заподозрени, които са знаели за нападението предварително и не са успели да ги докладват.
Въпреки че все още не е ясно каква роля може да са изиграли криптовалутите в това престъпление, свързаната с крипто престъпност по света нарасна с близо 80% миналата година. Стойността на престъпленията, свързани с криптовалути, почти се удвои миналата година до $14 милиарда, нараствайки със 79% от $7.8 милиарда през 2020 г.
Хакери наскоро компрометираха официалния акаунт на Nasdaq в платформата X, за да популяризират фалшив меме токен, наречен STONKS.
Предприемач в областта на криптовалутите, известен като „Кръстникът“, и заместник на шерифа на окръг Лос Анджелис са изправени пред федерални обвинения, включително за укриване на данъци и заговор.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.