Фирмата за блокчейн анализи Lookonchain съобщи, че правителствените портфейли на САЩ са прехвърлили Биткойн на стойност $241 милиона в Coinbase.
След този трансфер цената на Биткойн се понижи под $61,000. Въпреки това главният изпълнителен директор на CryptoQuant Ки Йонг Джу предположи, че тази продажба няма да повлияе на пазара.
„Coinbase Prime управляваше 20,000-49,000 BTC ликвидност от страна на продавачите дневно в периоди на силен приток от спот ETF и 6,000-15,000 BTC дневно в периоди на ниски входящи потоци от спот ETF”, обясни той.
САЩ притежават най-голямото количество Биткойн в световен мащаб, като резервът им е $13 милиарда. Голяма част от този BTC произхожда от конфискации, свързани с вече несъществуващия Silk Road и известния хак на Bitfinex. Интересното е, че част от конфискуваните BTC от Silk Road бяха закупени от инвеститора Тим Дрейпър през 2014 г.
През последния месец германското правителство също продаде Биткойн на стойност почти $500 милиона.
Тези продажби допринесоха за мечите настроения и съпровождащата пазарна корекция. Германското правителство се превърна в голям притежател на Биткойн, след като през 2014 г. закри Movie2K, популярен пиратски уебсайт за стрийминг, и конфискува BTC от един от неговите оператори. Китай и Обединеното кралство също се нареждат сред най-големите притежатели на Биткойн, съответно с $11.8 милиарда и $3.7 милиарда.
Биткойн майнинга претърпя забележителна промяна през последното десетилетие, отдалечавайки се от въглеводородните горива и възприемайки по-устойчиви енергийни практики.
В неотдавнашно живо изявление президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че новата основна тарифа от 10% ще се прилага универсално за всички държави.
Низходящата тенденция при Биткойн може да се задържи по-дълго от очакваното, според някои анализатори, които намират прилики с мечия пазар през 2022 г.
Metaplanet, базирана в Токио инвестиционна компания, продължи агресивното си навлизане в Биткойн, придобивайки допълнителни 160 BTC за приблизително $13.3 милиона.