Bloomberg току-що съобщи, че Иран забрани на местните копачи на криптовалути да поддържат Биткойн и други крипто мрежи в момента, в който търсенето на електроенергия е в своя пик в страната.
Неотдавнашните прекъсвания на електрозахранването, настъпили в няколко големи града, също доведоха властите до това решение.
Забраната за добив на Биткойн в Иран ще продължи до края на септември, както беше обявено от Хасан Роухани, президентът, по местната телевизия на 26-ти май.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо бичият пазар на Биткойн може да не е свършил
Той добави, че 85% от копачите, работещи в Иран, работят без никакъв лиценз. Тази стъпка може да принуди по-голямата част от дори лицензираните копачи да преминат към черния пазар.
Според Bloomberg властите дори изпращат шпиони, за да подпомогнат финансирането на незаконни криптодобивни ферми, които се намират в частни жилища, а понякога дори в джамии.
По-рано Китай също започна нов натиск върху копаенето на криптовалути в страната. Източници на Bloomberg твърдят, че това се е случило след няколко смъртоносни инцидента във въглищните мини в определени региони.
Тези мини бяха използвани без разрешението на властите, тъй като търсенето на енергия от въглища за добив на Биткойн нарастваше.
Bloomberg пише:
Нарастващото търсене на въглища накара някои производители да отворят наново затоврени мини без официално одобрение, което доведе до по-високи рискове за безопасността и скок на смъртоносни аварии тази година.
Покрай новата вълна китайски репресии срещу крипто миньорите Биткойн падна под нивото от $40,000, сривайки се до малко над $30,000.
По-рано днес обаче цената на флагманската криптовалута възстанови психологическата цена от $40,000 (макар и за кратко). Това се случи, след като Илон Мъск и Майкъл Сейлър се срещнаха миналата седмица с ръководители на водещи американски компании за добив на Биткойн, за да обсъдят преминаването към възобновяеми енергийни източници и формирането на т.нар. Биткойн Майнинг Съвет.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.