Законодателната комисия на Обединеното кралство е в процес на кодифициране на използването на интелигентни договори в британското законодателство като част от постоянното усилие за актуализирането му и неговата връзка с предизвикателствата на съвременната технология.
Това беше разкрито в 52-ия годишен доклад на Комисията, обхващащ периода от 1-и април 2017 г. до 31-и март 2018 г. Според доклада предложение за създаване на ефективна правна рамка за интелигентни договори съгласно законодателството на Обединеното кралство беше част от Тринадесетата програма на Комисията за Правна реформа.
В доклада са изброени 14 области на правни изследвания, одобрени за реформа от бившия лорд канцлер Rt Hon David Lidington MP, включително автоматизирани превозни средства, жилищна аренда, сурогация и интелигентни договори.
Препоръката да се обмисли създаването на правна рамка за интелигентни договори възникна в резултат на указание от Министерството на правосъдието в съответствие със Law Commission Act (закон на правната комисия) от 2009 г. Според доклада, натискът за признаване и регулиране на интелигентните договори върви ръка за ръка с желанието на правителството на Обединеното кралство да „популяризира глобална Великобритания в областта на правните услуги“.
В него също така се посочва, че първоначалната работа по проекта за разработване на политики и изследвания започва през пролетта на 2018 г., като проектът ще започне изцяло през лятото на 2018 г.
Определението за „интелигентни договори“, дадено в доклада, е технология, която се движи по блокчейн, чрез който правните договори могат да бъдат изпълнявани автоматично или поне частично.
Използването на интелигентни договори за изпълнение на правни договори се очаква да повиши ефикасността на търговските сделки и се предполага, че използването на блокчейн технология ще увеличи доверието и сигурността. Важно е да се гарантира, че английските съдилища и законът остават конкурентен избор за бизнеса. Ето защо е налице убедителна ситуация за проучване на обхвата на законодателната комисия да преразгледа настоящата правна рамка на Англия, тъй като тя се прилага към интелигентните договори. Целта на този проект ще бъде да гарантира, че законът е достатъчно сигурен и гъвкав, за да се прилага в световен и дигитален контекст и да подчертае всички теми, които не са ясни и сигурни.
Съгласно Закона на правната комисия от 2009 г. и протокола от 2010 г. съобщението от Министерството на правосъдието относно кодифицирането на интелигентни договори в законодателството на Обединеното кралство означава, сериозно намерение да се предприеме реформа в тази област.
Ако правната реформа е успешна, Великобритания ще се превърне в една от малкото юрисдикции, които законно признават интелигентни договори. През март бе съобщено, че правителството на Обединеното кралство е създало работна група за криптовалути, съставена от хазната на Нейно Величество, Английската банка и Органа за финансово поведение.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.