По-рано тази есен, Японската централна банка обяви плановете си да започне да тества дигитална валута на централната банка, базирана на доказателство за концепция, през 2021 г.
Оттогава се появиха допълнителни подробности за подхода на институцията към развитието и сътрудничеството, с индикации, че частният сектор е готов да играе основна роля, поне във фазата на тестване.
По-рано днес Reuters съобщи, че главният изпълнителен директор на японския гигант за финансови услуги Monex Inc. приветства по-активната позиция на централната банка към дигиталните валути на централните банки или CBDC.
Главният изпълнителен директор Оки Мацумото заяви, че всеки ход за въвеждане на CBDC би бил положителен за дигитализацията на японската икономика, което ще я направи по-ефективна. Освен това Мацумото видя предимство и за небанковия сектор на дигиталните валути.
„CBDC ще подобрят значително оперативната съвместимост на криптовалутите. Това би направило пазара на криптовалути по-оживен.„
За Мацумото фактът, че много по-малки борсови крипто брокери нямат банкови сметки, представлява ограничение и пречка за търговците, които искат да конвертират своите крипто активи във фиатни пари. Той твърди, че с дигитална валута на централната банка в Япония има потенциал за по-галдка конверсия между крипто и законните платежни средства в рамките на дигитална платформа.
Monex Inc. по-специално купи японската крипто борса Coincheck още през пролетта на 2018 г., малко след като платформата беше хакната. Над 500 милиона долара в открадната криптовалута се отчетоха като загубени.
Monex остава активен в пространството на дигиталните активи, миналата година кандидатства за присъединяване към Libra Association, управленския консорциум за планираната глобална стабилна валута на Facebook.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).
В знакова стъпка за стратегията на града в областта на дигиталните активи, GF Securities (Hong Kong) стана първата компания за ценни книжа в Хонконг, която емитира токенизирани ценни книжа изцяло на блокчейна чрез HashKey Chain.
Mastercard направи смела крачка към сливането на традиционните финанси с децентрализираните технологии, като въведе нова функция, която позволява на потребителите да конвертират фиатни пари в криптовалути директно чрез своята мрежа.