Осем от 10 институционални инвеститори вярват, че крипто ще изпревари традиционните инвестиционни средства в рамките на десетилетие, установи проучване на крипто борсата Bitstamp.
Проучването на компанията Crypto Pulse също така установи, че 54% от инвеститорите на дребно вярват, че криптовалутите ще изпреварят традиционните валути в рамките на 10 години.
“Резултатите от проучването показват, че крипто е дълга игра и трябва да изградим за следващите 50 до 100 милиона клиенти”, каза изпълнителният директор на Bitstamp в САЩ Боби Загота.
“Индустрията трябва да даде възможност за инфраструктурата, която поддържа следващата вълна от инвеститори.”
Проучването отразява мненията на приблизително 28,000 респонденти – около 5,000 лица, вземащи решения за институционални инвестиционни стратегии, и 23,000 инвеститори на дребно – в 23 държави.
Установено е, че на криптовалутата се вярва по-малко, отколкото на собствеността, на която се доверяват около 80% от инвеститорите и институциите на дребно. Акциите и дяловете се считат за надеждни съответно от около 69% и 77% от инвеститорите на дребно и институциите.
Все пак 67% от респондентите на дребно смятат, че крипто е надеждна инвестиция, докато 70% от респондентите на институционални инвеститори казват, че ѝ се доверяват. От последната група 68% активно препоръчват крипто в инвестиционните стратегии.
Инвестиционните средства за децентрализирано финансиране (DeFi), включително стабилните монети, незаменимите токени (NFT) и блокчейн мрежите, имат рейтинг на доверие от около 60% сред инвеститорите на дребно и институционалните инвеститори.
“Тъй като хората научават повече за криптовалутата, те са склонни да ѝ се доверяват повече”, каза Загота.
“Това е изключително положително, когато мислите за дългосрочния потенциал на крипто.”
Хората и институциите в нововъзникващите икономики са по-склонни да се доверят на криптовалута – като близо 80% гласуват доверие на класа активи в сравнение с 62% на по-развитите финансови пазари.
Според респондентите регулирането остава пречка за инвестирането в криптовалута. Близо половината от инвеститорите на дребно и повече от една трета от институционалните инвеститори смятат крипто за нерегулирано.
Президентът Байдън подписа изпълнителна заповед миналия месец, възлагаща на редица правителствени агенции да си сътрудничат при изучаването на отговорното регулиране на цифровите активи.
Загота каза, че някои аспекти на крипто регулацията не трябва да подлежат на договаряне, като например поддържане на прозрачността на блокчейните, приоритизиране на поверителността и независимостта от трети страни.
“Като се има предвид изпълнителната заповед и скорошната законодателна дейност, темата със сигурност е гореща във Вашингтон”, каза той.
“Очакваме повече регулация… през следващите месеци.”
Според главния изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус стабилната монета RLUSD на компанията е получила официално одобрение от Департамента за финансови услуги на щата Ню Йорк (NYDFS).
Силата на щатския долар в световния финансов пейзаж остава непоклатима, тъй като той продължава да превъзхожда други валути, включително индийската рупия.
Известен крипто инвеститор, смята, че в бъдещето на базираните в САЩ децентрализирани финанси (DeFi) се крие значителна възможност за растеж.
По време на 16-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе през октомври в руската област Казан, блокът представи прототип на потенциална нова валута.