Според ексклузивно проучване, проведено за „Guardian“, почти трима от всеки петима американци смятат, че в момента САЩ се намират в икономическа рецесия, като мнозинството от тях приписват този спад на администрацията на Байдън.
Проучването, проведено с наближаването на изборния ден, разкрива траен песимизъм по отношение на икономиката сред анкетираните.
Въпреки реалните положителни икономически показатели, като ръст на БВП и представяне на фондовия пазар, много американци имат погрешни представи за състоянието на икономиката. Например значителна част от анкетираните погрешно смятат, че икономиката се свива, фондовият пазар се понижава, а безработицата е рекордно висока.
По-специално, сред респондентите продължават да съществуват опасения относно инфлацията, като мнозинството от тях смятат, че тя се повишава, въпреки че данните показват спад спрямо пика ѝ през 2022 г. Това разминаване между възприятие и реалност подчертава сложността на обществените нагласи, свързани с икономическите въпроси.
Явлението е наречено „vibecession“, като се подчертава широко разпространеният песимизъм по отношение на икономиката, който противоречи на статистическите данни за цялостното ѝ здраве. Въпреки че инфлацията намаля, разходите за живот продължават да будят сериозно безпокойство у много американци.
Мненията за икономиката се различават значително и по партийни признаци, като републиканците са по-склонни да изразяват негативни настроения в сравнение с демократите. Освен това скептицизмът по отношение на икономическите новини се запазва и при различните политически пристрастия.
За президента Байдън преодоляването на обществения скептицизъм и вдъхването на доверие в икономическите му политики представлява значително предизвикателство, въпреки някои мнения за инициативи като „Bidenomics“. Убеждаването на гласоподавателите да възприемат по-оптимистична перспектива ще изисква ефективно лидерство и съгласувани усилия за справяне с обществените опасения и възприятия.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.