Хакерите се преместват от ransomware към cryptojacking, съобщи Kaspersky Lab на 28-ми юни.
Руската фирма за киберсигурност Kaspersky Lab публикува доклад относно rasnomware атаките и предпочитанията на хакерите.
Ransomware е по-скоро мярка за изнудване, отколкото за злонамерен вирус. След като потребителите са осъществили достъп до злонамерената връзка, обикновено получена по пощата, компютърът се заразява. По този начин софтуерът има достъп до всички документи на устройството, което заплашва потребителя да ги изтрие. За да се предотврати това, хакерите искат откуп, обикновено в Биткойн (BTC).
Според доклада, случаите на ransomware атаки са намалели напоследък, което показва, че хакерите са по-заинтересовани от крипто копаещ малуер. Не бива да се изненадваме, предвид това колко изгодна е станала подобна дейност.
„Kaspersky Lab има традиция да докладва за еволюцията на ransomware … Тази година обаче се натъкнахме на огромна пречка в продължаването на тази традиция. Установихме, че ransomware бързо изчезва и че крипто копаенето бързо го замества „, се казва в доклада.
Съгласно прессъобщение, публикувано на 27-ми юни, след сравняване на данните от април 2016 г. до март 2017 г. с данни от април 2017 г. до март 2018 г., Kaspersky откри, че случаите на ransomware атаки са паднали с 44,6%, а малуер за копаене се среща с 44,5% повече.
Компанията за киберсигурността смята, че случаите на cryptojacking ще се увеличат. Ето какво писа компанията в доклада:
Много е вероятно допълнителният растеж на добива да бъде за сметка на мобилните миньори. Засега те растат, но с много стабилен темп. Но след като престъпниците открият технологично решение, което прави печалбите от добива на мобилни устройства еквивалентни на тези от добива на персонални компютри, мобилният добив скоро ще стане равен дял.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.