Начало » Последиците от срива на FTX продължават да се усещат на крипто пазарите

Последиците от срива на FTX продължават да се усещат на крипто пазарите

03.10.2023 15:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ

Световният пазар на криптовалути остава в режим на възстановяване след бурния срив на големи играчи, включително крипто борсата FTX, през 2022 г.

Сам Банкман-Фрийд, бившият главен изпълнителен директор на FTX, в момента е подсъдим в Ню Йорк по обвинения, свързани с внезапното падане на борсата. Въпреки известно възстановяване, цените на криптовалутите, обемите на търговия и инвестициите в рисков капитал остават доста под върховете си от 2021 г.

Биткойн (BTC), водещата криптовалута, се възстанови с приблизително 37% от ноември 2022 г. насам, въпреки че все още е далеч от върха си от 2021 г., който бе достигнат при нивото от $69,000. Фактори като повишаването на лихвените проценти на централните банки и сривът на стабилната монета TerraUSD оказаха значително влияние върху стойността на Биткойн през миналата година, което доведе до повече от 65% спад.

Общата пазарна капитализация на криптовалутите, която през ноември 2021 г. достигна $3 трилиона, спадна до двугодишно дъно от $796 милиарда след срива на FTX. Оттогава тя се възстанови, като през тази година се колебаеше предимно над $1 трилиона.

Прословутата волатилност на Биткойн донякъде се стабилизира през 2023 г. Някои обаче твърдят, че тази намалена волатилност може да възпре инвеститорите, които са привлечени от криптовалутите заради потенциала им за бързи печалби.

Инвестициите на рисков капитал в криптовалути отбелязаха значително забавяне през тази година след спада на пазара. През първото тримесечие на 2022 г. американските инвестиции на рисков капитал в крипто възлизат на $6.12 милиарда, но през същото тримесечие на тази година те рязко са намалели до едва $870 милиона.

След срива на FTX обемите на крипто търговията рязко намаляха. През септември 2023 г. общите месечни обеми на спот и деривативните пазари спаднаха до $1.4 трилиона, което е спад с над 60% спрямо септември 2022 г.

Спот пазарите бяха особено засегнати, като обемите им намаляха с над 70% до $272 милиарда. Обемите на дериватите също спаднаха с 60% до $1.1 трилиона през 12-те месеца от септември 2022 г. насам. Напускането на основните маркет мейкъри след FTX значително намали ликвидността, което доведе както до ниски обеми на търговия, така и до ниска волатилност.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои икономическо забавяне в САЩ според милиардер

Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.

20.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Япония е изправена пред нарастващ финансов натиск – какви са причините?

Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.

20.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.