Португалската данъчна и митническа администрация, или още Autoridade Tributária e Aduaneira (AT), публикува насоки (на португалски език) за това как определени данъци могат да бъдат облагани.
Публикацията дойде в отговор на компания, която планира ICO на платформата Етериум и поиска пояснение дали техния токен ще отговаря на условията за данъчно облекчение върху добавената стойност (ДДС). Според превода: „Възнамерява да изгради платформа за електронна търговия, наречена MMM. Тази платформа ще бъде глобална и ще има валута или токен, който е необходим на потребителите да използват услугата“. Следва да се отбележи, че МММ преди това е била обвинена, че е понци схема.
ДДС е система, при която продуктите се облагат на всеки етап от производството до продажбата, вместо да се прилага само данък в крайната точка на продажбата. Повечето стоки и услуги, закупени в рамките на Европейския съюз, подлежат на облагане с ДДС, но износът, който се продава в чужбина, обикновено е изключен. Според документа МММ обясни, че клиентите му „могат да идват от цял свят, някои португалците, много от еврозоната и още повече отвън, като САЩ, Китай и др.“
Дали ще се прилага ДДС зависи от страните, участващи в сделката, както и от естеството на стоката или услугата, и тъй като крипто токените могат да бъдат използвани по много различни начини, облагането на цифровите активи трябва да се определя в зависимост от случая.
Как точно тази монета ще бъде използвана в бъдеще, все още се вижда, но последните насоки показват необходимостта данъчните закони да се основават на това как отделните токени работят, вместо да създават един закон, който да ги управлява всички.
Определянето на начина, по който даден знак се използва за целите на данъчното облагане, не е нова концепция. През април бе съобщено, че Държавният съвет във Франция дефинира криптовалутите като движимо имущество, което драстично намалява размера на дължимите от инвеститорите данъци. През същия месец полското министерство на финансите реши, че печалбите, реализирани от търговията на криптовалути, подлежат на данъчно облагане.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.