Малайзия взима пример от групата БРИКС, тъй като се стреми да намали зависимостта от щатския долар при сключването на търговски споразумения.
Министър-председателят на Малайзия Анвар Ибрахим наскоро потвърди ангажимента на страната да се откаже от финансовата система, ориентирана към американския долар.
Той заяви, че Малайзия ще продължи активно да полага усилия за дедоларизация, което е в съответствие с целите на алианса БРИКС. Ибрахим призна, че подобно на БРИКС страната се стреми да урежда трансгранични транзакции в местната си валута – рингит, а не в щатски долар.
Малайзия има стабилни търговски отношения със съседни азиатски държави като Индонезия, Тайланд и Китай. Започването на международни търговски транзакции в рингит е първата стъпка към намаляване на зависимостта от щатския долар. Въпреки това министър-председателят подчерта, че в момента страната не разполага с капацитета да прекъсне напълно връзките си с щатския долар. м
Той сподели:
Да се прекрати изцяло зависимостта от щатския долар ще бъде предизвикателство. Въпреки това Малайзия ще увеличи значително използването на рингита.
Малайзийският премиер увери депутатите, че ще бъдат взети всички необходими мерки за поддържане на стабилността на рингита. През тази година рингитът отбеляза значителен спад спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум след близо 8% понижение. Този спад накара законодателите да обсъдят постепенното намаляване на зависимостта от щатския долар.
БРИКС вече вдъхнови няколко развиващи се страни в Азия, Африка и Южна Америка да се откажат от щатския долар, насърчавайки използването на местни валути в световната търговия.
Този преход ще укрепи националните икономики, което ще доведе до по-голям просперитет за предприятията в развиващите се страни.
Траекторията на щатския долар може да претърпи спад, ако той не успее да се справи с финансирането на дефицита си. Следователно американската икономика в момента се намира в критичен момент и решенията на развиващите се страни ще играят важна роля за формирането на нейното бъдеще през следващите години.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.