Автомобилният производител Volvo обяви на 6-и ноември, че ще използва кобалт, който се проследява чрез блокчейн, за автомобилните си батерии, след разкриването на изцяло електрическия си модел XC40 Recharge миналия месец.
Volvo постигна споразумение с двамата си доставчици на батерии, а именно базираната в Китай – CATL и базираната в Южна Корея – LG Chem.
От Volvo обясниха:
Блокчейн технологията, която създава прозрачна и надеждна мрежа за споделяне на данни, значително повишава прозрачността на веригата за доставки на суровини, тъй като информацията за произхода на материала не може да бъде променена незабелязано.
Като част от сделката, двата доставчика ще покрият нуждите за производството на нови модели, Volvo и Polestar, през следващото десетилетие и ще проследят необходимите суровини, използвайки технологията на блокчейн.
С тази инициатива, Volvo се опитва да докаже, че материалите, използвани в акумулаторите на техните електрически превозни средства, се извличат, без да се използва детски труд и идват от безконфликтни зони. Ръководителят на производството за Volvo Cars, Мартина Бъхаузер, обясни:
С блокчейн технологията можем да направим следващата стъпка към осигуряване на пълна проследяемост на нашата верига за доставки и минимизиране на всички свързани с това рискове, в тясно сътрудничество с нашите доставчици.
Тази система вече е тествана от блокчейн фирмата Circulor и софтуерния гигант Oracle на веригата за доставки на CATL през август. От друга страна, веригата за доставки на LG Chem се проследява от „Responsible Sourcing Blockchain Network“, наред с блокчейн компанията – Rin R3 и технологичния гигант – IBM.
Данните, съхранявани на веригата, включват произхода, размера, теглото и надзора на кобалта и информация относно това дали участващите организации спазват указанията, написани от ‘Организацията за икономическо сътрудничество и развитие’.
Тази новина идва след поредица от положителни събития в пространството, тъй като блокчейн технологията все повече се възприема в сферата на проследяване на световната верига на доставки.
Както бе съобщено във Вторник, Coke One North America – технологичната фирма, която управлява ИТ операциите за бутилирането на Coca Cola – използва блокчейн решение, разработено от германската софтуерна фирма SAP, за да управлява своята верига за доставки.
GameFi секторът се разраства през 2024 г., като новите проекти стартират с безпрецедентен темп.
Uniswap току-що постави нов рекорд, достигайки безпрецедентно ниво на месечен обем на търговия в мрежите от втори слой на Етериум.
Cardano достигна нов важен етап с внедряването на своя първи смарт договор с нулево знание (ZK) в основната мрежа, стъпка, която може да предефинира мащабируемостта и поверителността в екосистемата.
DIA обяви пускането на Lasernet, първия „rollup“ от втори слой, специално разработен за оракулската инфраструктура, която вече е достъпна в тестовата мрежа на Етериум.