Автомобилният производител Volvo обяви на 6-и ноември, че ще използва кобалт, който се проследява чрез блокчейн, за автомобилните си батерии, след разкриването на изцяло електрическия си модел XC40 Recharge миналия месец.
Volvo постигна споразумение с двамата си доставчици на батерии, а именно базираната в Китай – CATL и базираната в Южна Корея – LG Chem.
От Volvo обясниха:
Блокчейн технологията, която създава прозрачна и надеждна мрежа за споделяне на данни, значително повишава прозрачността на веригата за доставки на суровини, тъй като информацията за произхода на материала не може да бъде променена незабелязано.
Като част от сделката, двата доставчика ще покрият нуждите за производството на нови модели, Volvo и Polestar, през следващото десетилетие и ще проследят необходимите суровини, използвайки технологията на блокчейн.
С тази инициатива, Volvo се опитва да докаже, че материалите, използвани в акумулаторите на техните електрически превозни средства, се извличат, без да се използва детски труд и идват от безконфликтни зони. Ръководителят на производството за Volvo Cars, Мартина Бъхаузер, обясни:
С блокчейн технологията можем да направим следващата стъпка към осигуряване на пълна проследяемост на нашата верига за доставки и минимизиране на всички свързани с това рискове, в тясно сътрудничество с нашите доставчици.
Тази система вече е тествана от блокчейн фирмата Circulor и софтуерния гигант Oracle на веригата за доставки на CATL през август. От друга страна, веригата за доставки на LG Chem се проследява от „Responsible Sourcing Blockchain Network“, наред с блокчейн компанията – Rin R3 и технологичния гигант – IBM.
Данните, съхранявани на веригата, включват произхода, размера, теглото и надзора на кобалта и информация относно това дали участващите организации спазват указанията, написани от ‘Организацията за икономическо сътрудничество и развитие’.
Тази новина идва след поредица от положителни събития в пространството, тъй като блокчейн технологията все повече се възприема в сферата на проследяване на световната верига на доставки.
Както бе съобщено във Вторник, Coke One North America – технологичната фирма, която управлява ИТ операциите за бутилирането на Coca Cola – използва блокчейн решение, разработено от германската софтуерна фирма SAP, за да управлява своята верига за доставки.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.