Измамите с криптовалути се увеличават. В скорошен семинар, организиран от Федералната търговска комисия на САЩ, наречен "Декриптиране на измамите с крипто", се разкри, че потребителите са загубили приблизително 542 милиона долара през първите два месеца на тази година в измами, свързани с криптовалути.
До края на 2018 г. тази цифра може да достигне 3 милиарда долара, според директора на Бюрото за защита на потребителите на Федералната търговска комисия, Андрю Смит.
Сега Уилям Шатнър се превърна в най-новата знаменитост, която трябва да бъде представена на Twitter, с цел измама на нищо неподозиращите крипто инвеститори. Актьорът, който е най-популярен за ролята си в „Стар Трек“ като капитан Кърк, е изпратил предупреждение за Понци схема.
От tweeting историята на измамника, активността е започнала на 20-ти юни с публикация на уебсайт, etherpromotion.org, като уж се раздавали 10 000 ETH. Всичко, което посетителите на уебсайта трябвало да направят, било да изпратят между 0,5 и 20 ETH, за да потвърдят адресите си. Tweet-овете, както и уебсайтът, обещават да изпратят ETH, като сумите са увеличават десет пъти!
Отивайки в историята на такива измамни дейности, измамници все повече се обръщат не само да се представят за хора с висок профил, а по-специално за тези, които са замесени в крипто пространството по един или друг начин. Както се съобщава, Шатнър в ролята си на говорител на Solar Alliance Energy наскоро обяви, че екипът разработва крипто-добивна база, която използва слънчева енергия.
Слънчевата захранваща крипто-минна инсталация ще бъде разположена в Мърфисборо, щата Илинойс, където Solar Alliance Energy закупи складова база с размери от 165 000 квадратни метра.
Други известни личности, които са били представяни за измама, включват Джон Макафи, технологичен предприемач и евангелизатор на криптовалутите, Илон Мъск, основател и главен изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили Тesla, Виталик Бутерн, един от основателите на Ethereum, Доналд Тръмп и сър Ричард Брансън.
В случая с Брансън, милиардерът основател на Virgin Group трябваше да публикува в официалния блог на конгломерата, за да предупреди хората да не станат жертва на измами.
Докато в случая на Шатнър измамникът използва произволно генерирано име като дръжка на Twitter – @ cfpfYzzu2QxOVIs, измамници в други случаи са се постарали да се уверят, че дръжките им са толкова близки до реалната сметка, колкото е възможно. В случая с Илон Мъск например са използвани различни правописни вариации на името му, включително @Eilon_Musk, @Alon_Musk, @ElonMuski, @Elonn_Musk и @EloonMusk.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.
Опитът на Русия да узакони сектора на крипто майнинга се проваля, като повечето миньорите предпочитат да останат нерегистрирани въпреки новите регулации.
Иранските власти наложиха нови ограничения върху вътрешните крипто борси след мащабна кибератака срещу Nobitex, водещата платформа за търговия в страната.