Polymarket, платформата за пазар на прогнози, предприе действия за блокиране на достъпа до търговия за потребителите във Франция след проверка от страна на регулаторния орган за хазарт в страната Autorité Nationale des Jeux (ANJ).
Въпреки че самата платформа остава достъпна, потребителите от Франция вече не могат да извършват търговски дейности.
До това решение се стигна след разследване на платформата, предизвикано от масивен залог, направен от френски потребител на име Тео, който заложи над $30 милиона за резултата от президентските избори в САЩ през 2024 г. В случай че Доналд Тръмп победи, Тео щеше да спечели близо $80 милиона.
Този мащабен залог предизвика безпокойство в ANJ, откъдето отбелязаха, че макар Polymarket да използва криптовалути, операциите му пак попадат в категорията на залозите- практика, която е забранена от френските закони за хазарта.
Polymarket, която бе основана през 2020 г. и оттогава привлече значителни инвестиции, включително подкрепа от съоснователя на Етериум, Виталик Бутерин, е изправена пред регулаторни предизвикателства извън Франция. В САЩ платформата бе принудена да прекрати дейността си за американските потребители, след като се споразумя с Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за $1.4 милиона през 2022 г. поради нерегистрирания си статут на платформа за търговия.
Спирането на услугите във Франция подчертава нарастващия регулаторен натиск върху децентрализираните пазари за прогнози и пресичането им с традиционните закони за хазарта.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.