Полицията в Косово засили натиска си върху крипто миньорите в страната, като конфискува над 300 машини за копаене само на 8-ми януари.
Съобщение, издадено от косовската полиция в същия ден, разкри, че са конфискувани 272 машини за копаене на Биткойн (BTC) “Antminer” в община Лепосавич и други 39 машини за копаене в близост до Прищина.
Междувременно полицията спря и шофьор, превозващ 6 машини за крипто копаене с 42 графични карти (GPU) край Друар, във Вущрри. Оттогава шофьорът е разпитан и освободен.
Министърът на икономиката Артане Ризваноли обяви в Twitter подкрепата си за косовската полиция, като написа:
Десетки хиляди евро на месец от парите на данъкоплатците се спестяват = енергия за стотици косовски семейства по време на кризата.
През декември Косово обяви извънредно положение за 60 дни на фона на енергийна криза и недостиг на електроенергия. Оттогава министърът на икономиката въведе пълна забрана за копаене на крипто на 5-ти януари. В момента Косово внася над 40% от енергията си.
Както беше съобщено по-рано, добивът на Биткойн използва 101 TWh годишно или повече енергия от цялата страна на Филипините. Въпреки това, миньорите все повече се обръщат към възобновяеми енергийни източници, особено в Съединените щати, които се превърнаха в новия център за криптодобивни операции.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пакистан разследват Binance след измама за милиони
Според базираната в Холандия новинарска платформа The Paypers, добивът на криптовалути в Косово нараства от известно време. Доскоро електричеството беше безплатно за живеещите в северните общини със сръбско мнозинство след края на войната в Косово през 1999 г.
В края на ноември 2021 г. операторът на електроенергийната мрежа KOSTT обяви, че повече няма да доставя безплатна електроенергия на четирите общини в северната част на страната: Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавич.
Балканската страна беше част от Сърбия до 2008 г., когато обяви независимост и оттогава поддържа тези субсидии. През последните месеци няколко други държави също изразиха загриженост относно свързаните с добив прекъсвания на тока, включително Иран и Казахстан.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…