Полицията в Китай арестува 22 заподозрени, за които се твърди, че са замесени в незаконна крипто-добивна дейност, която доведе до загуба на енергия на стойност около $3 милиона, съобщава местната медия XinhuaNet на 12 юли.
Според съобщенията, полицията в провинция Дзянсу, източната централна крайбрежна провинция на Китай, успяват да изземат 4000 хардуерни единици, които незаконно са използвани за копаене на криптовалути като Биткойн (BTC) в девет различни фабрики.
Според доклада, полицията в Дзянсу започна криминално разследване, след като местна енергийна компания съобщи за необичаен скок в потреблението на електроенергия. След почти два месеца разследване, полицията в град Джъндзиен в Дзянсу открива група престъпници, за които се твърди, че са замесени в случая.
Всяка единица за копаене изисква ежедневно от 25 до 50 киловатчаса електроенергия на промишлени цени , като престъпниците предполагаемо са откраднали ток на стойност около 20 милиона китайски юана ($2,91 милиона).
Китай е известен крипто-добивен гигант, за който се твърди, че е отговорен за 70% от всички генерирани годишно криптовалути, въпреки забраната за търговия с биткойн през 2017 година. Страната е дом на Bitmain, най-големият производител на крипто-добивен хардуер в света, който произвежда специфични за крипто копаенето компютърни чипове, известни като ASIC.
По-рано през юни, полицията в Китай събра доказателства, че хората полагат кабели през рибни езера, за да крадат енергия от петролните кладенци, за да подхранват добива на биткойн. Междувременно, непотвърдените съобщения сочат, че някои китайски миньори също започват операции в Иран поради евтините цени на енергията.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.