Централната банка на Китай създава своя собствена криптовалута в отговор на Libra проекта на Facebook, каза Уан Син, директор на научноизследователското бюро на Народна банка на Китай (PBOC).
Позицията на Китай спрямо Биткойн и криптовалутите като цяло е враждебна – и това е напълно разбираемо. Китай засили контрола върху капитала в резултат на девалвация на юана през 2015 г. и продължи да прилага мерки за смекчаване на изтичането на капитал извън страната. Някои от тези мерки включват повишени изисквания за оповестяване за закупуване на чуждестранни валути и по-строги ограничения за корпоративни инвестиции в чужбина.
Тези мерки завършиха с обща забрана за обмен на криптовалути и ICO през септември 2017 г. и копаенето на биткойн през април 2019 г. Част от причината за тези забрани е да се помогне на политиците да предотвратят низходяща спирала на обезценяването на юана спрямо международните валути.
Тези политики са необходими, докато Китай желае да запази привързаност към американския долар и да определя независими лихвени проценти.
Libra с базата си от 2,4 милиарда активни потребители месечно, представлява друга заплаха за китайския контрол върху капитала.
Като се има предвид, че Facebook е е под натиска на политиците от САЩ, в интерес на Китай е да се гарантира, че Libra не се задържа в страната. Услугите на Facebook вече са блокирани в Китай и не е ясно дали потребителите извън Facebook ще имат стимул да приемат Libra.
„Ако Libra се използва широко за разплащания, по-специално трансграничните плащания, ще може ли да функционира като пари и съответно да има голямо влияние върху паричната политика, финансовата стабилност и международната парична система?“ Това попита Син на академична конференция, организирана от Пекинския университет.
С одобрението на Държавния съвет, Банката работи с пазарни институции, за да създаде криптовалута на централната банка. Дигиталната валута, подобна на тази на Facebook, може да помогне на китайската централна банка да запази контрол над икономиката си.
Подобен актив би създал малко ползи за притежателите на вече съществуващите в страната дигитални опции за плащане WeChat и Tencent. Междувременно търговията с Биткойн на черния пазар в Китай продължава да процъфтява.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.