По-голямата част от американците са изразходвали допълнителните спестявания, натрупани по време на Ковид пандемията.
JPMorgan прогнозира, че през следващите месеци финансовото състояние на почти всички вероятно ще бъде по-лошо в сравнение с 2019 г.
Според Марко Коланович, водещ борсов стратег на банката, приблизително 80% от потребителите – представляващи около две трети от разходите – са изчерпали всички спестявания, които са натрупали по време на ограниченията.
Коланович спомена, че е вероятно само 1% от потребителите с най-високи доходи да видят подобрение на финансовото си състояние след пандемията. Тази оценка се основава на все по-честите признаци на пропуснати плащания по кредитни карти и заеми за автомобили, както и на увеличаването на броя на подадените молби за обявяване в несъстоятелност по глава 11.
Прогнозите на JPMorgan сочат, че до юни 2024 г. почти всички групи по доходи, с изключение на горния 1%, ще имат по-малко коригирани спрямо инфлацията ликвидни активи, отколкото през март 2020 г. По-рано банката изчисли, че излишните спестявания са достигнали своя връх от $2.1 трилиона през август 2021 г. поради правителствените стимулиращи чекове. Към октомври тази сума е намаляла значително до под $148 милиарда, според изчисленията на компанията.
Стратезите на JPMorgan изтъкнаха множество предизвикателства пред потребителите, като по-строгите условия за кредитиране, повишаването на лихвените проценти, приключването на свързаните с Ковид програми за облекчения, намаляващите спестявания и по-високата от средната инфлация през следващите години.
Bank of America също отбеляза специфичните финансови предизвикателства, пред които са изправени възрастните хора на хилядолетието. Тази демографска група, родена през 80-те години на миналия век и имаща значително влияние върху икономиката, се сблъска както с финансовата криза от 2008 г., така и с неотдавнашната пандемия по време на решаващите години на работа.
Тези икономически трудности, съчетани с нарастващите разходи за грижи за децата и постоянната инфлация, направиха предизвикателство за тази група да купува жилища, да спестява за пенсиониране и да управлява комфортно разходите си.
По отношение на жилищния пазар JPMorgan отбеляза, че макар понастоящем да няма много доказателства за широко разпространени слабости, пазарът остава до голяма степен в застой поради високите разходи по заемите.
Коланович отбеляза, че макар все още да няма съществени забавяния на плащанията по ипотечните кредити поради фиксирането на по-ниски лихвени проценти от страна на потребителите, продажбите на съществуващи жилища са намалели значително и все още има излишък от приблизително $6.5 трилиона в дългове за търговски недвижими имоти, които представляват потенциален проблем.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.