В допълнение към изцяло притежаваните дъщерни дружества Berkshire Hathaway поддържа съществени инвестиции в публично търгувани акции, като портфейлът ѝ от акции на стойност $374 милиарда включва близо 50 компании.
Значителна част от този портфейл – 41% – е инвестирана в Apple, която се откроява като холдинг, от момента, в който Уорън Бъфет за първи път придоби акции в началото на 2016 г. Оттогава насам цената на акциите на Apple е нараснала с невероятните 542%.
Тази инвестиция предлага ключови прозрения за обикновените инвеститори, които се интересуват от процеса на вземане на решения от Бъфет преди близо десет години, когато Apple е представлявала рядка инвестиционна възможност. По онова време настроенията на инвеститорите бяха колебливи поради възприемания спад в търсенето на iPhone, за което свидетелства 8% спад на приходите през фискалната 2016 г. след 28% увеличение през предходната година. Пазарът бе зает с краткосрочните резултати, пренебрегвайки по-широките перспективи на компанията, въпреки че генерира над $200 милиарда годишни приходи.
Berkshire Hathaway се възползва от това, като закупи акции на Apple при съотношение цена/печалба (P/E) от около 11, което в ретроспективен план беше изгодна сделка. Дори през 2016 г. Apple бе сред водещите компании в света, като се възползваше от силната глобална разпознаваемост на марката – обща черта сред водещите инвестиции на Berkshire като Coca-Cola и American Express.
Бъфет вероятно е бил привлечен от стабилната ценова стратегия на Apple и трайната популярност на нейните продукти, които потребителите продължават да купуват въпреки нарастващите цени. Освен това стабилното финансово състояние на Apple през 2016 г. с 28% оперативен марж и $46 милиарда нетна печалба, както и значителната възвръщаемост на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване, я превърнаха в атрактивен избор.
Поглеждайки към настоящето, Apple се е превърнала в още по-доминиращ пазарен играч. Бъдещата възвръщаемост обаче може да не отразява миналото представяне. Понастоящем съотношението P/E на Apple е 26.3, което е значително по-високо от съотношението, при което Бъфет първоначално е инвестирал. Въпреки непрекъснатия успех на Apple, нейният основен продукт – iPhone – е достигнал зрял етап от жизнения си цикъл, което води до по-рядко обновяване от страна на потребителите.
Анализаторите на Уолстрийт предвиждат скромни годишни темпове на растеж от 4% за приходите и 8% за печалбите през следващите три години – стойности, които не подкрепят настоящата висока оценка.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.