Директорите на Австрийския орган за финансов надзор (FMA), Klaus Kumpfmüller и Helmut Ettl са изготвили предложения за по-строги правила за криптовалутите и първоначалните предлагания на монети (ICO), съобщи Cointelegraph auf Deutsch, 29-ти юни.
Съгласно статия, публикувана в австрийския вестник „Die Presse“ на 29-ти юни, Kumpfmüller предложи изискване за „променлив“ праг на проспекта за ICO, подобно на това на ценните книжа. Изпълнителният комитет на FMA определи „разумен“ праг от два милиона евро. Освен това, според Kumpfmüller, следва да има задължение за концесия за дистрибуторите на криптовалути и че тези „ще бъдат третирани като ценни книжа в бъдеще“.
Ettle сравнява предложените регламенти със съществуващите ограничения на финансовите институции: „За покупката и продажбата на чуждестранна валута се нуждаете от минибанков лиценз“. Досега търгуването на криптовалути няма подобен аналог в регулирането му съгласно австрийското законодателство. Миналата година FMA подаде на прокуратурата около 30 изявления относно предполагаеми законови нарушения във връзка с крипто и ICO.
Според Die Presse, членовете на управителния съвет на FMA изразиха своето недоволство от австрийския финансов министър Хартвиг Логер, който иска да отнеме някои правомощия от агенцията. При редовните спорове между FMA и одитиращия орган (OePR) Löger призовава за по-голяма „регулаторна отговорност на министерско ниво“, която FMA трябва след това „разумно да изпълни“.
Според изпълнителния борд на FMA, въпроси като прането на пари досега са били само повърхностно регулирани от закона, а по-нататъшният надзор от страна на министерството трябва да се разглежда като положително развитие. Въпреки това няма „сериозни проблеми“ по отношение на надзора и счетоводството, така че прехвърлянето на правомощия вероятно ще се счита за „политическо решение“. Ettle заяви, че е от решаващо значение FMA да запази „интегрирания и независим надзор“.
Въпреки това, по отношение на по-строгите разпоредби относно криптокомпозициите, FMA и финансовият министър не са толкова отдалечени. Когато Löger призова за по-строги правила в криптовия сектор през февруари и за ранно регулиране на европейско ниво, Ettl и Kumpfmüller одобриха и предложиха участието си в „Регулаторен съвет на FinTech“, предложен от Löger.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).