Саудитска Арабия и други участници на петролния пазар, които залагат на възстановяване на цените на петрола, получиха предупреждение, че тези очаквания може да не са реалистични.
В опит да намали предлагането, богатото на петрол кралство наскоро ограничи добива си на петрол. Саудитските официални лица смятат, че по-късно тази година търсенето ще надхвърли производството, което ще доведе до поскъпване и увеличаване на печалбите на производителите на петрол. Както Международната агенция по енергетика, така и банките на Уолстрийт споделят това мнение, като прогнозират потенциално възстановяване на търсенето през втората половина на 2023 г.
Сегашното състояние на петролния пазар обаче противоречи на тези оптимистични прогнози. Ключов пазарен показател, основан на разликата в цените между договорите за доставка на петрол с различни дати, показва, че доставките ще останат достатъчни в продължение на няколко месеца. През последните дни цените на договорите за незабавни доставки на петрол сорт Брент са с отстъпка в сравнение с тези за бъдещи доставки, което показва, че има повече от достатъчно предлагане за задоволяване на търсенето. Тази ситуация, известна като „contango”, оспорва убеждението за предстоящи ограничения в предлагането.
Динамиката на петролния пазар оказва съществено влияние върху световната икономика, тъй като служи като отражение на нейното състояние. Растежът на Китай, който е основен играч, се забави, а Германия, която обикновено е силен фактор в Европа, проявява признаци на слабост.
Наскоро Световната банка прогнозира забавяне на световния икономически растеж през втората половина на тази година поради продължаващата висока инфлация и повишаващите се лихвени проценти. Прогнозата на Световната банка за тази година е за растеж от 2.1%, което е по-малко от 3.1% през предходната година.
Грег Нюман, главен изпълнителен директор на базираната в Лондон брокерска компания Onyx Capital Group, изрази загриженост относно тези мечи настроения, като подчерта изненадващата устойчивост на цените на сорта Брент. Нюман очаква низходяща промяна в цените на сорта Брент, като потенциално те могат да достигнат диапазона от $58 до $62 за барел.
Това предполага, че на Саудитска Арабия, вторият по големина производител на суров петрол в света след САЩ, може да се наложи да предприеме по-драстични мерки за повишаване на цените в условията на вяло търсене, по-високи лихвени проценти и неочаквано нарастване на производството на петрол от САЩ, Иран и Русия.
Говорителят на саудитското министерство на енергетиката не предостави никакъв коментар в отговор на тези събития.
Икономистите отбелязаха, че възстановяването на Китай е по-бавно от първоначално предвиденото. Въпреки че Пекин въведе мерки за стимулиране на растежа, инвеститорите смятат, че тези усилия са недостатъчни, за да предизвикат значително нарастване на търсенето на суровини.
Въпреки предишните съкращения на производството от страна на картела ОПЕК+, ръководен от Рияд, цените на суровия петрол тип „Брент” се понижиха с 13% през първата половина на годината и понастоящем са около $75 за барел. В резултат на това американските шофьори са облагодетелствани от по-ниските цени на бензина в началото на летния туристически сезон.
Средната цена на обикновения бензин е около $3.54 за галон преди Деня на независимостта, което е с над $1.30 по-евтино в сравнение със същия период на миналата година.
Марван Юнес, главен инвестиционен директор на хедж фонда Massar Capital Management, отбеляза отслабване на потреблението на горива както в Китай, така и в Европа. Юнес също така подчерта, че значителна част от почти рекордния внос на суров петрол в Китай изглежда е насочена към стратегическите резерви.
Въпреки това, според Юнес от Massar, всяко покачване на суровия петрол може да бъде краткотрайно. Голямо препятствие е спадът в производството на нефтохимически продукти, който е част от спада в производството. Рафинериите губят пари за всеки произведен барел нафта, която е съставка на пластмасите. Затова те намаляват покупките на суров петрол, необходим за производството на петролния продукт.
По-високите лихвени проценти насърчиха рафинериите да продават запаси от петрол, като увеличиха разходите за съхранение, което натежа върху цените. Като прибавим и рязкото увеличение на износа на ирански петрол в хода на преговорите с Вашингтон, някои анализатори стават все по-мрачнo настроени.
Източник: TheWallStreetJournal
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.
Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.
По време на Блокчейн седмицата в Париж създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън представи своята визия за следващия важен етап от блокчейн еволюцията.