БРИКС изглежда набляга на усилията си за намаляване на зависимостта от щатския долар, което накара Обединените арабски емирства (ОАЕ) да дадат приоритет на местната си валута в новите петролни споразумения.
Първоначално част от неотдавнашното разширяване на БРИКС, което включва Саудитска Арабия, Египет, Етиопия, Иран и Аржентина, ОАЕ според съобщенията проучват нови партньорства за търговия с петрол. Ако това се окаже успешно, то може да окаже значително влияние върху господстващото положение на щатския долар.
През изминалата година БРИКС отбеляза забележителен растеж, което доведе до инициатива за разширяване, включваща още шест държави по време на срещата на върха през 2023 г. Това колективно усилие има за цел да намали влиянието на западните валути – цел, която би могла да бъде значително подкрепена от един от новите му членове.
Според „Financial Times“ ОАЕ, като бъдещ член на БРИКС, активно търси нови петролни споразумения, които биха могли да повлияят на щатския долар.
Предполага се още, че страната възнамерява да използва срещата на върха COP28, за да проучи потенциални петролни и газови сделки с чуждестранни правителства. Споменава се, че са планирани дискусии с 15 държави, включително Китай, Русия и Египет.
Китай и Русия, които са настоящи членове на БРИКС, вече са предприели стъпки за намаляване на зависимостта от долара в търговията. Ето защо действията на ОАЕ в тази насока биха имали съществено значение за постигането на тези общи цели за дедоларизация.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.