Икономистът и известен привърженик на златото Питър Шиф предположи, че акциите на MicroStrategy (MSTR) могат да претърпят значителен спад.
Софтуерната компания, чийто съосновател е Майкъл Сейлър, заема значителна позиция в екосистемата на Биткойн, което прави тази прогноза забележителна за криптовалутата.
В неотдавнашна публикация в платформата Х Шиф прогнозира, че акциите на MSTR в крайна сметка може да се сринат, позовавайки се на завишената им оценка в рамките на световния индекс Morgan Stanley Capital International (MSCI). Шиф смята, че този срив ще доведе до „истинска кървава баня“.
Ако MSTR наистина претърпи подобен срив, последиците могат да бъдат сериозни за Биткойн, тъй като това вероятно ще се превърне в събитие от типа „черен лебед“ за криптовалутата. Това до голяма степен се дължи на значителните авоари на MicroStrategy в Биткойн, които понастоящем я правят петия по големина притежател на BTC с 252,220 токена, нареждайки се непосредствено след Сатоши Накамото, Binance, BlackRock и Grayscale.
В резултат на това прогнозата на Шиф поражда опасения, че сривът на акциите на MSTR може да принуди компанията да ликвидира своите Биткойн авоари, оказвайки значителен натиск за продажби на пазара. Тъй като MicroStrategy държи над 1% от общото предлагане на Биткойн, всяка мащабна разпродажба може да окаже отрицателно въздействие върху цената на криптовалутата.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?