Глобалната пазарна капитализация на криптовалутите падна за първи път под $800 милиарда от 2020 г. насам. Спад се наблюдава също при благородните метали и капиталовите пазари в САЩ.
Последният път, когато глобалната пазарна капитализация на криптовалутите е била под $800 милиарда беше на 30 декември 2022 г. Тогава икономиката на всички съществуващи криптоактиви беше приблизително $761 милиарда.
Крипто икономиката спадна с около 0.5% само за последните 24 часа, като към момента на писане на статията възлиза на близо $741 милиарда. Биткойн (BTC) се тъгува под $16,000, а Етериум (ETH) се свлече под $1,100.
Макар че по време на хаоса около FTX обемът на крипто търговията нарасна до $150-225 милиарда, на 21 ноември 2022 г. той спадна значително до близо $65 милиарда за 24 часов интервал по данни на CoinMarketCap.
В понеделник BTC падна до ниво от $15,588 за токен, а към момента на писане на статията ETH се търгува за $1,081 след като загуби 3.58% от стойността си в щатски долари през последните 24 часа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум (ETH): Ще продължи ли да спада цената на криптовалутата?
Едни от най-лошо представилите се активи в понеделник са Terra Luna Classic (LUNC) с 11% загуба, Near Protocol (NEAR) със спад от около 13% и Solana (SOL) с близо 11% за 24 часа.
Благородните метали също се понижиха в понеделник. Среброто спадна с около 0.5%, златото реализира спад от близо 0.7%, но за сметка на това платината се повиши с 0.4%.
В допълнение към криптоактивите, капиталовите пазари в САЩ също се разклатиха. В понеделник и четирите основни индекса Dow Jones, Nasdaq, NYSE и S&P 500 реализираха спад през по-голямата част от търговските сесии.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.