Очаква се Федералният резерв да задържи лихвените проценти на ниво от 4.25%-4.50% по време на заседанието на FOMC тази седмица, въпреки стремежа на президента Тръмп за намаляване на лихвите и по-ниските цени на петрола.
Анализаторите посочват като причини за предпазливия подход на Фед забавянето на инфлацията и стабилната заетост, като няма непосредствени признаци за по-нататъшни намаления. Пазарите сега следят коментарите на председателя на Фед Джером Пауъл за намеци относно бъдещи промени в политиката.
Междувременно Европейската централна банка вероятно ще обяви петото си понижение на лихвените проценти от миналото лято насам, като намали основната депозитна лихва до 2.75%.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард остава оптимист за постигането на инфлационните цели, отхвърляйки критиките, че банката е била твърде бавна в облекчаването на политиката.
В Канада се очаква централната банка да понижи лихвите с 0.25% след по-голямото намаление от 0.5% през декември.
В условията на по-слаби икономически данни Банката на Канада посочи, че ще подходи премерено към всяко бъдещо намаление, като ще оценява всеки ход въз основа на последните развития. Централните банки в световен мащаб продължават да жонглират с опасенията за инфлацията и икономическата стабилност, докато пазарите очакват следващите им стъпки.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.