Финансовите пазари приключиха 2024 г. със смесица от постижения и предпазливост. Индексът S&P 500 отбеляза звезден ръст от 24.1%, като увеличи пазарната си капитализация с $10 трилиона и отбеляза рядка втора поредна година на ръст от над 20%, което не се е случвало от 1998 г. насам.
Nasdaq се открои с 28.64% увеличение, задвижвано от технологичните гиганти, докато Dow изостана с 12.88%. Въпреки това неубедителното представяне през декември породи опасения за предизвикателно начало на 2025 г.
Пазарните резултати през януари, които често се разглеждат като сигнал за цялата година, сега заемат централно място. Джефри Хирш от Stock Trader’s Almanac подчертава значението на този период, като отбелязва, че силният януари често сигнализира за стабилни годишни печалби, както показва 83% точност от 1950 г. насам. И все пак оптимизмът на инвеститорите е смекчен от позицията на Федералния резерв по отношение на инфлацията и ограничените перспективи за намаляване на лихвените проценти, които натежаха силно на пазарите в края на 2024 г.
Технологиите доминираха през годината, като водещи бяха компаниите от „Великолепната седморка“. Nvidia се покачи със 171%, а Apple и Tesla отбелязаха значителни печалби. Ентусиазмът, предизвикан от изкуствения интелект, изигра значителна роля, въпреки че някои експерти предупреждават за паралели с дотком балона от началото на 2000-те години. В същото време акциите на индустриалните компании се понижиха, повлияни от икономическата несигурност в САЩ и Китай, а волатилността обхвана и други сектори.
Политиката добави още едно измерение към пазарните движения. Преизбирането на президента Тръмп стимулира печалбите в банковия и корпоративния сектор, като в края на годината JPMorgan и Goldman Sachs отбелязаха рязък ръст. Биткойн също блесна, като за пръв път надхвърли $100,000 и се превърна в открояващия се актив за 2024 г. с ръст от 119%. И все пак признаците на икономическо напрежение, като забавяне на растежа и висока доходност на държавните облигации, подсказват за предизвикателства както за традиционните, така и за крипто пазарите през 2025 г.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.