Финансовите пазари приключиха 2024 г. със смесица от постижения и предпазливост. Индексът S&P 500 отбеляза звезден ръст от 24.1%, като увеличи пазарната си капитализация с $10 трилиона и отбеляза рядка втора поредна година на ръст от над 20%, което не се е случвало от 1998 г. насам.
Nasdaq се открои с 28.64% увеличение, задвижвано от технологичните гиганти, докато Dow изостана с 12.88%. Въпреки това неубедителното представяне през декември породи опасения за предизвикателно начало на 2025 г.
Пазарните резултати през януари, които често се разглеждат като сигнал за цялата година, сега заемат централно място. Джефри Хирш от Stock Trader’s Almanac подчертава значението на този период, като отбелязва, че силният януари често сигнализира за стабилни годишни печалби, както показва 83% точност от 1950 г. насам. И все пак оптимизмът на инвеститорите е смекчен от позицията на Федералния резерв по отношение на инфлацията и ограничените перспективи за намаляване на лихвените проценти, които натежаха силно на пазарите в края на 2024 г.
Технологиите доминираха през годината, като водещи бяха компаниите от „Великолепната седморка“. Nvidia се покачи със 171%, а Apple и Tesla отбелязаха значителни печалби. Ентусиазмът, предизвикан от изкуствения интелект, изигра значителна роля, въпреки че някои експерти предупреждават за паралели с дотком балона от началото на 2000-те години. В същото време акциите на индустриалните компании се понижиха, повлияни от икономическата несигурност в САЩ и Китай, а волатилността обхвана и други сектори.
Политиката добави още едно измерение към пазарните движения. Преизбирането на президента Тръмп стимулира печалбите в банковия и корпоративния сектор, като в края на годината JPMorgan и Goldman Sachs отбелязаха рязък ръст. Биткойн също блесна, като за пръв път надхвърли $100,000 и се превърна в открояващия се актив за 2024 г. с ръст от 119%. И все пак признаците на икономическо напрежение, като забавяне на растежа и висока доходност на държавните облигации, подсказват за предизвикателства както за традиционните, така и за крипто пазарите през 2025 г.
След заплахата на президента Доналд Тръмп да наложи 100% мито на алианса БРИКС, Китай взе отношение по въпроса за ескалацията на напрежението със САЩ.
Докато при втората администрация на Тръмп се обръща голямо внимание на сектори като големите технологии и петрола, частната затворническа индустрия, често наричана затворническо-промишлен комплекс, се превърна в отличник на фондовия пазар.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).