Пазарът на крипто банкомати ще нарасне до $114.5 милиона до 2023 г., според доклад, публикуван на 4 септември на ResearchandMarkets.com.
Изследователите очакват пазарът на крипто банкомати да нарасне от $16,3 милиона през 2018г., на $144,5 милиона до 2023г., като се позовава на съставна годишна скорост на растеж (CAGR) от 54,7% от 2018 до 2023 година.
Според проучването, значителният ръст през прогнозния период ще бъде от двустранните банкомати, които позволяват на клиентите да променят цифровата валута във фиатна и обратното, използвайки една машина. Според проучването, функционалността на машините е основен двигател на популярността на двустранните крипто банкомати сред потребителите.
Авторите на доклада подчертават бързо разширяващите се възможности в развитите страни като САЩ, Германия и Япония, както и нарастващия темп на приемане на крипто като първични фактори на растежа на пазара за крипто банкомати.
Северноамериканският пазар на криптомати ще притежава най-голям дял от крипто пазара до 2023 г. Наличието на голям брой доставчици на хардуер и софтуер за крипто банкомати, както и благоприятна инвестиционна среда ще улесни доминиращата позиция на САЩ в пазара.
Насочвани към основното приемане, базираният в Онтарио производител на Биткойн и Етериум банкомати, LocalCoinATM, инсталира партида ETH банкомати на три различни места в Канада, включително Торонто, Брамптън и Етобикок през 2017 г. Същата година южнокорейския производител на автоматизираните машини Hyosung официално интегрира BTC в своите международни модели за банкомати.
Докато пазарът на криптомати се очаква да нарасне през следващите пет години, традиционните производители на банкомати смятат, че цифровите валути представляват заплаха за техния бизнес. През март най-големият световен оператор на банкомати, Cardtronics, определи криптовалутите сред основните рискове за техния бизнес, в годишен отчет. Анализът на поведението на потребителите показва значителна промяна в предпочитаните начини на плащане, като повече клиенти вече избират електронни форми на плащане в сравнение с традиционните физически банкноти, което води до намаляване на използването на банкомати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.