Платформата за плащания и разходи Payhawk събра допълнителни $100 милиона при оценка от $1 милиард в разширен кръг на финансиране от Серия B.
Кръгът бе воден от Lightspeed Venture Partners и направи стартъпа първият еднорог в България.
Във финансирането участваха също нови инвеститори Sprints Capital, Endeavour Catalyst, HubSpot Ventures и Jigsaw VC, както и съществуващите поддръжници Greenoaks, QED Partners и Earlybird Digital East.
“Винаги сме знаели, че можем да изградим голяма компания, ако решим сериозен проблем на голям пазар. Размерът на възможността все още движи нашия растеж и амбиция днес. Всеки служител, който се занимава с плащания на компанията, смята, че трябва да има по-добър начин да го направи, но този огромен проблем никога не е бил решен от силен продуктов екип с твърд инженерен опит. Това е, което Payhawk носи на пазара”, каза Христо Борисов, главен изпълнителен директор и основател на Payhawk, в прессъобщение във вторник (1-ви март).
“Да станем първият еднорог в България е огромно доказателство за упоритата работа и издръжливостта на нашия екип през последните три години и половина. Ние сме едва в началото на нашия път и нямаме търпение да продължим да преоткриваме как бизнесът управлява своите плащания”, добави Борисов.
Прочети Още: Конфликтът в Украйна може да тласне Биткойн и Етериум нагоре
Новото финансиране довежда кръга от серия B на Payhawk до $215 милиона, тъй като компанията се движи към това да стане катализатор за българската стартъп екосистема, като същевременно продължава да привлича и задържа първите 1% от талантите на пазара. Финансирането на Payhawk от серия B е втората най-голяма сума за B2B компания в Централна и Източна Европа.
Payhawk удвоява годишните си периодични приходи всяко тримесечие. Предишният кръг на финансиране на компанията през ноември 2021 г. оцени компанията на $570 милиона.
Свежата инжекция на капитал ще бъде използвана за по-нататъшно разширяване на неговия продуктов екип, ускоряване на усилията за разработване на корпоративни функции и за разрастване на неговия екип по продажбите и маркетинга, за да достигне до нови пазари тази година.
Bybit, втората по големина борса за криптовалути по обем на търговията, пусна своята карта „Bybit Physical Card“ ексклузивно за потребителите в Бразилия, след успеха на виртуалната си карта, представена през септември 2024 г.
Тъй като изкуственият интелект набира скорост, компанията за рисков капитал Multicoin Capital очерта основните прогнози за 2025 г., като я нарече ключова година за технологиите на изкуствения интелект.
Ethena Labs планира да разработи приложение за спестяване и плащане, което да използва огромната потребителска база на платформата и да я позиционира като ключов играч на пазара на стойност $50 милиарда за нейния синтетичен долар – USDe.
Паричният орган на Сингапур (MAS) изрази увереност в нарастващия потенциал на стабилните монети като бъдещ метод за плащане.